Prsteň – symbol lásky, prestíže, bohatstva… Pre každého znamená nosený prsteň niečo iné, a predsa sa v čomsi zhodujeme – všetky originálne šperky na čele s krásnym prsteňom nás v prvom rade zdobia. Význam, symbolika prsteňa ako takého je však hlbšia a má svoju históriu. Poznáte ju?
Symbolika prsteňa
Všetci vnímame predovšetkým svadobné prstene zvané obrúčky ako symboly lásky a manželského sľubu, ale zauvažovali ste niekedy nad tým, prečo je prsteň taký, aký je? Čo má symbolizovať kruh a čo otvor prsteňa?
Otvor prsteňa je symbolom brány, ktorá vedie k rôznym javom, zatiaľ čo kruh prsteňa je večnosť, ktorá symbolizuje začiatok bez konca. Mystické, čo poviete?
História prsteňov
Kedy a ako vlastne prstene vznikli? Prvá zmienka o prsteňoch pochádza ešte zo starovekého Egypta. Už vtedy sa verilo, že cez prstenník ľavej ruky prechádza žila priamo do srdca, vďaka čomu je dodnes prstenník a prsteň na ňom považovaný za symbol manželského sľubu a lásky.
Čo sa materiálov, z ktorých boli kedysi prstene vyrábané týka, nie vždy šlo o drahé kovy. Pradávne prstene sa totiž zhotovovali prevažne z rastlín, áno, dobre čítate. Až v stredoveku sa začali vyrábať prstene z rozličných materiálov ako železo, meď, striebro, zlato a práve hodnota materiálu šperku vypovedala aj o bohatstve a postavení jeho nositeľa.
Dôvody nosenia prsteňa kedysi a dnes
A pokiaľ ide o dôvody, prečo sa prstene vôbec začali nosiť, niekto to vnímal magicky, pre iného to malo náboženský kontext, prsteň symbolizoval však aj príslušenstvo k rodu, potvrdenie manželského sľubu, špeciálne prstene nosili aj otroci, pričom práve prsteň bol poznávacím znamením, kto je jeho pánom alebo bol prsteň „len“ darom milovanému človeku, ako je tomu do dnešných dní.
Veď väčšina z nás nosí prstene, ale aj iné šperky najmä z čistého potešenia. A keďže dnes už nie je problém potešiť aj sám seba, doslova na počkanie a z pohodlia domova, stačí si pozrieť pestrú ponuku eshopov so zlatými šperkami a o radosť je hneď postarané.