Úvod PR Pôžičky pre študentov. Aké sú možnosti?

Pôžičky pre študentov. Aké sú možnosti?

2332
0
ZDIEĽAŤ
Pôžičky pre študentov. Aké sú možnosti?
Pôžičky pre študentov. Aké sú možnosti?

Ste študent a potrebujete vykryť nutné výdavky na štúdium? Možno ste získali štipendium, alebo máte brigádu, ktorá vám nejaké percento výdavkov uhradí. Prípadne vám s časťou nákladov pomôžu aj rodičia. Ale čo ak takéto možnosti nemáte, alebo vám pokryjú len určitú časť vašich nákladov na štúdium? Náklady na skriptá, ubytovanie na internáte, strava či rôzne kurzy sa predsa neuhradia samy. Niekedy sa navyše vyskytnú väčšie výdavky, ako napríklad kúpa notebooku a podobne. Aké máte ako študent možnosti?

  1. Študentská pôžička od štátu

Jednoduchou a cenovo dostupnou možnosťou pre každého študenta je pôžička od štátu z Fondu na podporu vzdelávania. Tento fond možno poznáte pod pôvodným názvom Študentský pôžičkový fond.

Minimálna výška pôžičky je 500 €, maximálna je 2 300 € pre študentov 1. a 2. stupňa a 4 500 € pre doktorandov. Pôžička je úročená veľmi nízkou úrokovou sadzbou – pre akademický rok 2016/2017 je to napríklad len 0,89 % p.a. Počas štúdia pôžička nie je úročená a ani sa nespláca, rovnako môžete splácanie odložiť až na 5 rokov počas materskej alebo rodičovskej dovolenky.

Pôžičku začnete splácať až po ukončení vysokej školy, lehota splatnosti pôžičky môže byť až 10 rokov. Fond navyše poisťuje každého študenta pre prípad trvalého úrazu alebo smrti – v takýchto prípadoch bude pôžička hradená z poistenia. Požičané peniaze nie sú účelovo viazané a môžete ho využiť prakticky na čokoľvek. O pôžičku sa môžete uchádzať aj vtedy, ak ste študentom zahraničnej vysokej školy.

Nevýhodou tohto typu pôžičky je, že o peniaze musíte požiadať do konkrétneho dátumu (väčšinou október príslušného akademického roka), potom už fond žiadosti o študentskú pôžičku neprijíma. Peniaze na účet nedostanete hneď, ale až po značne zdĺhavom procese schvaľovania žiadosti a podpisovania zmluvy, čo môže trvať až 2-4 mesiace. K žiadosti potrebujete doložiť tiež minimálne jedného ručiteľa. Rozpočet Fondu je navyše obmedzený, takže peniaze získa spravidla asi len polovica žiadateľov. Uprednostnení sú pritom študenti, ktorí majú zhoršenú zdravotnú alebo sociálnu situáciu, alebo dosahujú dobré študijné výsledky.

K pôžičke potrebujete doložiť niekoľko dokumentov – samotnú žiadosť, potvrdenie zo školy o návšteve školy a zápise do ďalšieho ročníka, prípadné doklady ohľadom špecifických potrieb študenta a samozrejme aj potvrdenia týkajúce sa ručiteľa. Všetky dokumenty sa predkladajú vo výhradne papierovej forme.

  1. Študentská pôžička od banky

Študentské pôžičky bežne poskytujú aj komerčné banky, a to spravidla vo forme spotrebných úverov. Tieto úvery sú veľmi podobné tým, ktoré banky bežne poskytujú aj neštudentom, na študentské pôžičky sa však vzťahujú väčšinou výhodnejšie podmienky. Môžu mať napríklad nižší úrok a nevzťahujú sa na ne poplatky za spracovanie, predčasné splatenie a mimoriadne splátky. Peniaze väčšinou nie sú účelovo viazané. Po schválení žiadosti a podpise zmluvy banka posiela peniaze na váš účet bezodkladne.

Banka vám poskytne študentskú pôžičku vo vyššej sume ako Fond na podporu vzdelávania. Musíte však rátať s niekoľkonásobne vyšším úrokom ako v prípade štátnej študentskej pôžičky. Splácať budete musieť vo väčšine bánk už počas štúdia, hoci niektoré banky už pristúpili k možnosti odkladu splácania až po ukončení štúdia. Aj v prípade bankovej pôžičky potrebujete ručiteľa s pravidelným príjmom, ktorý sa zaručí za splácanie úveru.

Ak vaša banka neposkytuje pôžičky s prívlastkom študentská, preštudujte si ponuku jej spotrebných úverov. Ako alternatívu k spotrebným úverom môžete využiť tiež povolené prečerpanie k vášmu študentskému účtu. Môžete tak získať akúsi železnú rezervu a ak peniaze nepotrebujete, tento úver nemusíte vôbec čerpať.

  1. Rýchla online pôžička

Ak práve nepotrebujete vysokú finančnú čiastku, nemusíte siahať hneď po bankovom úvere alebo študentskej pôžičke. Menšie čiastky peňazí vo výške niekoľko stoviek eur môžete získať aj cez internet prostredníctvom ponuky nebankových spoločností. Peniaze máte na účte hneď, spravidla do niekoľkých hodín od schválenia pôžičky. Takéto mini úvery môžete získať aj bez ručiteľa a nemusíte dokladovať účel ich použitia. Pri týchto pôžičkách ide spravidla o krátkodobé pôžičky, často so splatnosťou i jeden mesiac.

Takúto pôžičku môžete získať napríklad aj na stránke Pôžičkomat.sk. Ak si požičiavate prvýkrát, Pôžičkomat vám požičia vami zvolenú čiastku do 500 eur, pri opakovaných pôžičkách až do výšky 900 eur. Môžete byť študentom s nízkym príjmom aj bez ručiteľa, Pôžičkomat si však preverí, či nemáte dlh alebo problém so splácaním úverov niekde inde. Celý proces žiadosti prebieha online, a je teda veľmi rýchly – peniaze môžete mať na svojom účte už do jednej hodiny od schválenia žiadosti.

 

4