Úvod ľudia a vzťahy Môže ochorenie obličiek a dialýza ovplyvniť partnerstvo, sex a intímny život?

Môže ochorenie obličiek a dialýza ovplyvniť partnerstvo, sex a intímny život?

1406
0
ZDIEĽAŤ
Môže ochorenie obličiek a dialýza ovplyvniť partnerstvo, sex a intímny život?

Intimita je ľudskou potrebou. Potreba, ktorá sa nemení, bez ohľadu na vek alebo chronické ochorenie obličiek. Na druhej strane, túžba po sexe môže pri liečbe upadať. Lieky, únava alebo depresia môžu byť niektoré z dôvodov, prečo nemáte náladu na sex tak často ako predtým. Možno si budete klásť otázku, ako liečba ovplyvní váš intímny život. Pochybnosti a ťažkosti súvisiace so sebaúctou, vnímaním tela a sexuálnou túžbou sú pre osoby na dialýze bežné.

Ako tieto situácie riešiť a ako si zachovať intímny život aj s chronickým ochorením obličiek?

Sexualita a chronické ochorenie obličiek

Možno ste väčšinu svojho času a energie venovali tomu, ako chronické ochorenie obličiek a dialýza ovplyvnia vaše každodenné činnosti, ako je práca, domáce práce, strava či financie. No na obavy o vzhľad tela a zmeny vo vašom sexuálnom živote a intimitu ste možno zabudli, až kým k týmto situáciám nedošlo. Sex a intimita sú však dôležitou súčasťou vašej celkovej pohody.

I keď väčšinu dialyzovaných pacientov tvoria možno viac staršie populácie, otázka sexuality a vzťahov hrá veľmi dôležitú úlohu najmä pre psychickú pohodu pacienta, ale aj partnera a celej rodiny. Choroba totiž aj napriek najdôkladnejším opatreniam vstupuje do života ľudí, významne ho mení a môže mať na chorého veľký psychický dopad.

Netreba však zabúdať ani na „zdravého“ partnera, pretože aj ten sa potrebuje vyrovnať so záťažou, strachom z novej situácie a zmenami, ktoré môžu zmeniť záujem o intímny život. To však nie je dôvod na to, aby sa v tomto komplikovanom období šetrilo bozkami, hladením a objímaním. Možno vám pomôžu niektoré osvedčené tipy, ako posilniť svoj milostný život.

Zmeny

Pacientov na hemodialýze sa v podstate žiadne väčšie zmeny v sexuálnej oblasti netýkajú. Po zvládnutí psychickej záťaže spôsobenej novým životným režimom je ich telo takmer bez zmien, fistula nijako nemusí ovplyvňovať telesnú podobu a vo väčšine prípadov si nevyžaduje väčšiu opatrnosť.

Problém môže nastať u pacientov s centrálnou alebo permanentnou kanylou (katétrom) alebo u pacientov, ktorí sú peritoneálne dialyzovaní. Strach z poškodenia cievneho či brušného katétra alebo psychický problém s menšou zmenou vzhľadu tela môžu spôsobiť radikálne následky v sexualite.

Netreba však zúfať. Aj tento problém možno vyriešiť pomerne jednoduchými opatreniami. Jednou z možností je napríklad prelepiť miesto vstupu, aby nedošlo k jeho natrhnutiu alebo v intímnych situáciách mať na sebe tielko, košieľku alebo inú erotickú bielizeň, ktorá túto oblasť zakryje.

Aké sú bežné sexuálne problémy spojené s chronickým ochorením obličiek

Muži

  • Znížený záujem o sexuálne aktivity
  • Ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie
  • Ťažkosti s dosiahnutím ejakulácie
  • Strach z odmietnutia
  • Pocit nedostatočnosti
  • Obavy o imidž tela

U muža túžba po sexuálnom kontakte nemusí byť taká intenzívna ako predtým. Môžu sa znížiť sexuálne funkcie pri výskyte rôznych komplikácií a pri nedodržiavaní dialyzačného režimu. V každom prípade platí jedno, o sexuálnych problémoch treba otvorene hovoriť s partnerom.

Ženy

  • Znížený záujem o sexuálnu aktivitu
  • Ťažkosti pri dosahovaní sexuálneho vzrušenia
  • Ťažkosti pri dosahovaní orgazmu
  • Bolesť pri sexe
  • Pocit nedostatočnosti
  • Ťažkosti s tehotenstvom a vysoké riziko potratu
  • Obavy o imidž tela

Je pochopiteľné, že túžba po pohlavnom styku nebýva až taká výrazná ako v období pred chorobou. Žena sa nemusí vzdávať ani vyhýbať styku s partnerom. Práve naopak, sexuálny život môže zvýšiť sebavedomie a psychickú pohodu.

Faktory, ktoré môžu ovplyvňovať sexuálny život

Pacientom s domácou dialýzou môže sexuálnu pohodu, ktorú práve našli, narušiť aj maličkosť. Preto je dôležité riešiť problémy a hľadať ich príčiny. Ovplyvniť sexuálny apetít môžu, okrem vyššie spomenutých, aj tieto faktory:

  • Poruchy spánku
  • Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • Depresia
  • Fyzický vzhľad a nepohodlie
  • Úzkosť
  • Lieky
  • Anémia (nízky krvný obraz)
  • Kŕče, opuchy
  • Iné zdravotné problémy

Dokonca aj tí, ktorí nie sú sexuálne aktívni, môžu mať ťažkosti súvisiace so sebaúctou, telesným imidžom, emocionálnou náklonnosťou a komunikáciou. Je dôležité vedieť, že v tom nie ste sami.

Porozprávajte sa s partnerom

Vaša sexuálna túžba môže počas liečby z mnohých dôvodov kolísať. Príčinou jej oslabenia môže byť bolesť, únava alebo hormonálna nerovnováha. Mnohí pacienti obmedzujú svoj pohlavný život, majú zábrany, strach alebo ostych.

Pri dostatočnom vzájomnom porozumení sa partneri jeden druhému nemusia vyhýbať. Partneri by mali byť k sebe ohľaduplní, ak sa jeden z nich necíti dobre, napr. po dialýze alebo pri inej komplikácii. Dialýza vám nemusí brániť v intímnom živote.

Prvým krokom k jeho udržaniu je otvorene so svojím partnerom hovoriť o všetkom, čo vás trápi. Mnoho ľudí nepremýšľa o tom, že by sa so svojím partnerom porozprávalo o sexe. Páry si môžu myslieť, že sú na rovnakej vlnovej dĺžke, že to nie je vôbec potrebné.

Ale diskusia o tom, čo potrebujete, dôvera vo vzťahu a počúvanie potrieb vášho partnera je veľmi dôležitá a môže prehĺbiť vzájomnú intimitu aj napriek ochoreniu. Viesť tento typ rozhovorov vám môže byť nepríjemné, no hovoriť o sexuálnej dysfunkcii nie je neobvyklým javom a môže vám pomôcť znížiť stres týkajúci sa tejto oblasti vášho vzťahu.

Pokiaľ vám nie je príjemné vykonávať pohlavný styk, môžete pre udržanie intímneho vzťahu zvážiť iné alternatívy.

Požiadajte o pomoc

Dialýza môže predstavovať určité výzvy, pokiaľ ide o sex a intimitu. Pochopenie bežných obáv alebo otázok vám však môže pomôcť cítiť sa uvoľnenejšie. Ak máte akékoľvek problémy, nebojte sa porozprávať so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou. Pamätajte, že členovia zdravotníckeho tímu sú zvyknutí radiť ľuďom na dialýze aj o sexe a intimite, takže sa nehanbite o tejto téme hovoriť.

3 tipy, ako randit’ s ochorením obličiek

Ochorenie obličiek je vašou súčasťou, ale nedefinuje to, kto ste. Preto vaša diagnóza nie je niečo, čo musíte okamžite zdieľať s ostatnými. Mnoho ľudí má časť svojho života, o ktorej nechcú hovoriť pri prvom zoznamovaní, či už ide o chronické ochorenie alebo životné okolnosti. A ani diagnóza ochorenia obličiek nemusí nepriaznivo ovplyvniť váš milostný život.

1. Načasovanie

Nemyslite si, že je povinnosť okamžite odhaliť, že máte ochorenie obličiek. Najprv spoznajte danú osobu a povedzte jej o vašom ochorení, keď bude ten správny čas.

2. Otvorená komunikácia

Mnoho ľudí nevie, čo znamená ochorenie obličiek a dialýza a môžu mať o nej mylné predstavy. Umožnite im klásť vám otázky a urobte z toho otvorenú diskusiu. Nemusíte ihneď hovoriť o všetkých detailoch, no môžete stavať na vzájomnom porozumení.

3. Buďte trpezliví

Zmena môže byť desivá, preto buďte trpezliví so svojím partnerom, kým spracuje, čo choroba znamená pre neho a pre vás ako pár. Často sa snažíme chrániť tých, ktorých milujeme a na ktorých nám záleží pred ťažkými pocitmi a situáciami. Buďte úprimní o svojich pocitoch a povzbudzujte svoju polovičku, aby zdieľala tie svoje. Aj to je recept na nezabudnuteľnú romantickú noc.

Často kladené otázky

Môžu si ľudia s ochorením obličiek stále užívať sex?

Je dôležité uvedomiť si, že aj ľudia so zlyhaním obličiek môžu mať zdravé manželstvá a zmysluplné vzťahy. Môžu sa zamilovať, starať sa o rodinu a byť sexuálne aktívni. Intimita je niečo, čo každý potrebuje, a preto je dôležitá. Mnoho ľudí si myslí, že sexualita sa vzťahuje iba na pohlavný styk. No sexualita zahŕňa aj veci, ako sú dotyky, objímanie alebo bozkávanie a ako dobre navzájom komunikujete.

Čo ak stratím záujem o sex?

Pri ochorení obličiek sa môže váš záujem o sex zmeniť. Spočiatku môžete mať oň menší záujem, pretože potrebujete veľa energie na to, aby ste sa vyrovnali s fyzickými a emocionálnymi zmenami. No časom sa váš záujem môže vrátiť do normálu.

Je pohlavný styk bezpečný pre pacientov s obličkami?

Niektorí pacienti a ich partneri sa môžu obávať, že sexuálna aktivita ich môže v sexuálnej oblasti obmedziť. Ak sexuálna aktivita nevyvíja tlak alebo napätie na miesto prístupu, nespôsobí poškodenie, netreba sa obávať.

Ako si môžu pacienti s obličkami pomôcť?

Dodržiavajte predpísanú diétu a limity tekutín. Užívajte všetky lieky a informujte lekára o akýchkoľvek vedľajších účinkoch. Požiadajte o cvičebný program, ktorý pomôže svalovému vývoju, sile a vytrvalosti. Je dôležité viesť zdravý životný štýl a byť si vedomí aj iných vecí, ktoré by mohli ovplyvniť vaše sexuálne fungovanie – napríklad nadmerné pitie alkoholu alebo fajčenie.

Tip: Viete čo je nízkobielkovinová diéta, ako a kedy sa rieši pri dialýze?

Dialýza môže ovplyvniť mnoho oblastí vášho života. Čím lepšie sa budete starať o svoje telo a myseľ, tým lepšie sa dokážete vyrovnať s požiadavkami na liečbu a užívať si činnosti, ktorým ste sa radi venovali aj pred ochorením obličiek.

Spokojný intímny život je dôležitou súčasťou vášho telesného aj psychického zdravia. Ak porozumiete tomu, ako a prečo sa váš sexuálny život môže v dôsledku ochorenia zmeniť, pomôže vám a aj vášmu partnerovi ľahšie sa s týmito zmenami vyrovnať.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazky: https://www.pexels.com/

 

4