Úvod Rady a tipy Čo je osteoporóza, aké sú príčiny vzniku a najlepšia prevencia?

Čo je osteoporóza, aké sú príčiny vzniku a najlepšia prevencia?

1065
0
ZDIEĽAŤ
Čo je osteoporóza, aké sú príčiny vzniku a najlepšia prevencia?
Čo je osteoporóza, aké sú príčiny vzniku a najlepšia prevencia?

Osteoporóza predstavuje postupné rednutie kostí. Toto ochorenie postihuje najmä ľudí v pokročilom veku, prípadne ženy po menopauze. Prečo vôbec osteoporóza vzniká a aké sú možnosti jej prevencie? Na to sme sa pozreli o čosi bližšie práve v tomto článku!

V súčasnej dobe postihuje osteoporóza čoraz viac ľudí. Vo väčšine prípadov ide o ženy, no nie je nič nezvyčajné, ak sa toto ochorenie vyskytne aj u mužského pohlavia. Vo všeobecnosti negatívne ovplyvňuje stabilitu a funkciu kostí. Postupne tak dochádza k ich rednutiu. Môže sa to prejaviť aj častejším vznikom zlomenín, a to aj pri bežných činnostiach.

Najčastejšie príčiny vzniku

Osteoporóza môže vzniknúť z viacerých príčin. Najčastejšie ide o pokročilý vek, s ktorým súvisí aj opotrebovanie kostí. Je dokonca dokázané, že k ubúdaniu kostnej hmoty dochádza už po 30. roku života. Dôvodom je však častokrát aj genetická predispozícia, menopauza, nedostatočná výživa alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy. Ku vzniku osteoporózy dochádza aj pri užívaní kortikosteroidných liekov.

Výživové doplnky

V rámci účinnej prevencie sa odporúčajú užívať výživové doplnky. Skvelým riešením je Ortoprim, ktorý sa odporúča užívať aspoň trikrát denne. Výrobca je Naturvita, preto tento doplnok vyniká vysoko kvalitným prevedením. Pri výbere vhodného doplnku sa riaďte hlavne jeho zložením. Pri prevencii osteoporózy je kľúčový najmä obsah vápnika.

Dbajte na stravu

Na spevnenie kostí budete potrebovať konzumovať pestrú stravu plnú živín. Dôležitý je okrem vápnika aj vitamín D, vitamín K, zinok a bielkoviny. Nezabúdajte dodržiavať aj pravidelný pitný režim. Denne by ste mali vypiť približne 2 – 3 litre čistej vody.

Taktiež je nevyhnutný pravidelný pohyb. Kosti podporíte napríklad drepmi, klikmi či cvičením s činkami.

 

4