Podľa štatistiky približne 1 z 10 ľudí je chronický prokrastinátor – teda niekto, kto neustále odkladá dôležité úlohy na neskôr, na zajtra, na budúci týždeň, na neurčito… Neexistuje snáď lepší spôsob, ako si zahatať cestu k produktívnemu a úspešnému životu, ako je prokrastinácia. Chronický prokrastinátori doslova sabotujú sami seba a kladú si prekážky pod nohy. Dá sa s prokrastináciou bojovať a dokáže sa prokrastinátor “vyliečiť” a stať produktívnym človekom?
Čo je to vlastne prokrastinácia?
Podľa psychológov z Carleton University v Ottawe je prokrastinácia problém spočívajúci v chybnej regulácii vlastných skutkov. Prokrastinátori nie sú ani leniví, ani neschopní si naplánovať každodenné aktivity, ani nemajú problém s odhadom času potrebným na vykonanie danej aktivity. Typické mantry prokrastinátora sú: “Nechám to na zajtra – pôjde mi to lepšie.” či “Najlepšie predsa pracujem keď som v strese!” V skutočnosti však v strese nepracujú efektívnejšie (len si to nahovárajú) a “zajtra” tiež nepocítia nutkanie úlohu dokončiť.
Prokrastinátori v sebe radi živia akýsi pocit falošnej produktivity, keď sa namiesto úlohám, ktoré odkladajú, venujú nezmyselným, no zdanlivo užitočným aktivitám – napríklad kontrolujú svoje maily alebo hľadajú niečo “dôležité” na internete. Možno aj váš kolega, ktorý dostal nepopulárnu úlohu od šéfa nájsť nové skladové priestory na prenájom, radšej hľadí do obrazovky telefónu a sleduje vývin kurzových lístkov eura. Niektorí psychológovia tiež tvrdia, že takýto model správania môže byť dôsledok príliš autoritatívnej výchovy, kedy je takéto správanie metaforickým útekom pred autoritou a jej nariadeniami.
Ako skoncovať s prokrastináciou?
Literatúry na túto tému je neúrekom. Na Slovensku je mimoriadne populárna kniha do českého kouča Petra Ludwiga, ale aj na internete je mnoho praktických cvičení, ktoré postupne a systematicky zmenia prokrastinátora na produktívneho človeka. Nie je to však – obrazne povedané – zadarmo. Vykoreniť takýto typ správania vyžaduje silnú vôľu zmeniť sa a mnoho síl pracovať na seba každý deň a prijať aj zlyhania, ktoré sa dostavia. Dôležitá je aj podpora okolia, preto kolegovi, ktorý má na starosti prenájom skladu poraďte, že hneď potom, ako vyhľadá v prehliadači “prenájom priestorov Bratislava”, si musí prečítať niečo o tom, čo je to vlastne prokrastinácia… je totiž možné, že ani sám nevie, že takýto problém má.