Úvod Rady a tipy Je to aj váš sen o bývaní?

Je to aj váš sen o bývaní?

1751
0
ZDIEĽAŤ
Je to aj váš sen o bývaní?
Je to aj váš sen o bývaní?

Mať vlastný dom je snom väčšiny Slovákov. Či už nenápadný vidiecky domček v rustikálnom štýle, nenápadný moderný bungalov alebo rozsiahlu vilu, každého potenciálneho majiteľa čaká rozhodovanie o materiáloch, farbách, povrchoch, množstvo možností, vyberania a často aj kompromisov. Je dôležité, aby jednotlivé komponenty spolu štýlovo aj farebne ladili, o čo sa ochotne, no často za nemalé peniaze postará architekt. Ďalším kľúčovým faktorom je cena – nočná mora takmer každého investora.

Máme strechu, fasádu… a čo ďalej?

Nákupný zoznam pokračuje – treba sa rozhodnúť pre kvalitné vchodové dvere, ktoré poskytnú pocit bezpečia, funkčnosť a kvalitu za adekvátnu cenu. Keďže vchodové dvere sú umiestnené väčšinou na priečelí domu, rovno na “očiach verejnosti” a prechádza nimi každá návšteva (jedine, že by ste mali mimoriadne fyzicky zdatné návštevy prichádzajúce oknom), ich výberu treba venovať zvlásť pozornosť. Okrem stránky dizajnu je samozrejme potrebné zvážiť aj ich bezpečnostné vlastnosti. Samostatným kritériom bezpečnosti sú protipožiarne dvere, čoraz častejšie vyhľadávané, ktoré poskytujú efektívnu ochranu pred šíriacim sa ohňom.

Aj pri výbere okien je potrebné zvážiť viacero parametrov. Jedným sú ich termoizolačné vlastnosti, ktoré výrobcovia stále viac vylepšujú s ohľadom na súčasný trend ekologických, nízkoenergetických a pasívnych domov. Éra bielych plastových okien ešte stále celkom neskončila, no veľkému záujmu sa tešia aj drevené okná, ktoré prežívajú vďaka zlepšeniu technológie ich výroby akúsi renesanciu. Drevené okná, predávané aj pod názvom eurookná, dnes už poskytujú teplotný komfort spolu s príjemným dizajnom.

Pri rozhodovaní medzi materiálmi či energetickými vlastnosťami si rozhodne dajte načas a neváhajte osloviť viacero dodávateľov alebo požiadať o pomoc odborníka. Navyše, kúpiť kvalitné vchodové dvere či drevené okná za vyššiu sumu ako ste plánovali nie je prehrešok – kvalita sa v tomto prípade rozhodne oplatí a prinesie dlhodobú úsporu na cene energií a ochranu vášho majetku a rodiny.

4