Aj ten najpokojnejší človek vie čo je to stres. Vysoké nároky doma, v škole, v práci či ste úspešný alebo nie stres je súčasťou každej osoby. Stresová reakcia je prirodzená, takže máme ju všetci. Líši sa úrovňami zvládania. Najvyššia úroveň stresu nás dokonca môže paralyzovať. Paralyzovanie je signál tela, že by sme sa mali stiahnuť do úzadia, teda aspoň v minulosti to tak platilo. Keď človek videl napríklad dravé zviera, vlka či medveďa stres resp. paralyzovanie bolo signálom na to aby sa chránil. Dnes je to neužitočná reakcia, takže je potrebné zistiť a rozprávať sa o tom , čo máme robiť keď stres stúpa.
Sú tri typy reakcií. Prvou je telesná reakcia. Organizmus sa mobilizuje, sme nabudení, trasieme sa. Druhý typ reakcie je emočná reakcia. Človeka zaplavia silné emócie ako strach alebo hnev. Tretia reakcia je na myšlienkovej úrovni. To znamená, že sa myšlienky víria neuveriteľnou rýchlosťou a nevieme to ovplyvniť alebo sa myšlienky zastavia, v hlave je prázdno a máme jednoducho okno.
Ovládať stres na telesnej, emočnej aj myšlienkovej úrovni sa dá naučiť. Ľudia, ktorý to dokážu sú výborný herci, vnútri neuveriteľne bojujú ale navonok nie je nič vidieť a pôsobia veľmi uvoľnene. Takže ak ste nabudení a trasiete sa cieľom je ukľudniť sa, teda robiť opak toho čo sa s vami deje. Pri telesnej reakcií pomáha dýchanie, sústreďte sa na nádych a výdych, vnímajte to ako vám vchádza a vychádza vzduch z pľúc. Toto cvičenie pomáha upokojiť telo a keď máme pokojné telo upokoja sa aj myšlienky a emócie. Pocity v strese sú nepríjemné, nezvládame situáciu, hneváme sa na niekoho, jednoducho nastane emočná reakcia, teraz je potrebné presmerovať myšlienky na niečo pozitívne, či už pozitívny pohľad na vec, ktorá nás rozhodila alebo si predstaviť príjemné miesto.
Otázka je, či je lepšie sa stresovej situácií úplne vyhnúť alebo ju absolvovať viac, krát a tým zmierňovať tým stresový efekt. Jednoznačne kombinácia oboch, teda nehrnúť sa silou mocou do stresovej situácie ale ísť pripravený s nacvičenými „uvoľňujúcimi rituálmi“. Postupným uvoľňovaním a opakovaním sa zmiernia účinky stresu.