Vymodelujte si záhradu podľa vlastných predstáv
Pri upravovaní pozemku okolo domu je dôležité, aby záhrada zapadala do charakteru okolitej krajiny. Pôvodný reliéf krajiny však býva často celkom pretvorený napríklad okolitou výstavbou, že je nutné terén nanovo vymodelovať. Úprava záhrady vás teda bude stáť náročnejšie terénne práce, pri ktorých si neporadíte len s rýľom a fúrikom.
Ideálnym pomocníkom je minibager. Zvládne akékoľvek zemné a výkopové práce, od vyhĺbenia základov pre dom až po terénne úpravy okolo hotovej novostavby. Veľkou výhodou minibagra je jeho nízka hmotnosť a kompaktné rozmery, ktoré umožňujú robiť výkopy aj v úzkych a ťažko prístupných miestach. Minibager sa pohybuje na širokých gumených pásoch, ktoré jeho hmotnosť rozkladajú tak, aby nedošlo k poškodeniu povrchu podložia trávnika. Stroj dokáže plnohodnotne nahradiť veľkú stavebnú mechanizáciu s rovnakým výsledkom a za nižšiu cenu.
Dokázali by ste si terénne úpravy urobiť aj sami no chýba vám potrebná technika? Riešením je požičovňa stavebných strojov. Okrem minibagrov, nevyhnutných na výkopové práce v teréne v nej nájdete aj veľa ďalších strojov, ktoré vám uľahčia prácu pri modelácii terénu okolo vášho domu. Neoceniteľným pomocníkom je minidumper, pomocou ktorého môžete vykopanú zeminu jednoducho premiestniť z miesta na miesto, či odviezť z vášho pozemku preč.
Modelácia terénu ako ideálna úprava pozemku
Úprava pozemku, najmä okolo novovybudovaného rodinného domu, sa nezaobíde bez terénnych úprav. To znamená úpravu prírodného terénu a povrchu pozemku do rôznej hĺbky, tak aby sa z neho stala vhodná úžitková plocha. Ak je terén rovný, upravujeme ho, aby nebol fádny napríklad výsadbou stromov alebo modeláciou do zaoblených vyvýšenín a priehlbín. Ak je terén svahovitý, je potrebné ho upraviť už len kvôli tomu aby sa dal efektívne využívať.
Zmena úrovne terénu si vyžaduje prácu so zeminou nielen na povrchu ale aj v spodných vrstvách. Terén môžeme zmeniť vytvorením terás pomocou oporných múrikov. Terasy je možné rôzne zoskupiť nad sebou a prepojiť schodmi. Záhrada tak nebude pôsobiť fádne. Jednotlivé terasy potom nájdu svoje osobité využitie.
Ak vás výstavba oporných múrikov potrebných pre terasovitú úpravu pozemku neláka, môžete zvoliť prirodzenejšiu modeláciu terénu do zaoblených vyvýšenín alebo priehlbín. Základným znakom modelácie je plynulý prechod medzi jednotlivými úrovňami pozemku. Výhodou je, že pri modelácii terénu pracujete len so zeminou a nepoužívate žiadne stavebné prvky akými sú oporné múriky. Je preto menej finančne náročná než je napríklad terasovanie.
Ďalšou výhodou je, že pri modelácii terénu využijete zeminu, ktorá vám zostala po výkope základov alebo bazénu. Terén potom jednoducho zatrávnite výsevom alebo vysadíte dreviny a kvety. Na všetky tieto úkony je ideálnym pomocníkom minibager. Ak potrebujte upravovať pozemok, no ešte nemáte elektrickú prípojku, určite sa vám zíde elektrocentrála. Nájdete ju v požičovni stavebných strojov alebo si môžete zaobstarať vlastnú. V rodinnom dome sa vám určite zíde.
Nezabúdajte, že terénne úpravy, ktorými výrazne zmeníte tvar pozemku, prostredia alebo dokonca pomery v jeho odtoku musia byť schválené stavebných úradom. Na ich uskutočnenie budete potrebovať stavebné povolenie. Ak výrazné zmeny nechystáte, stačí ak terénne práve ohlásite príslušnému obecnému alebo mestskému úradu.