Úvod Life & Style Ako žiť Eco – Friendly

Ako žiť Eco – Friendly

6537
0
ZDIEĽAŤ
Ako žiť Eco – Friendly
Ako žiť Eco – Friendly

Životný štýl? Či mnohými propagovaný trend? Či už sa rozhodnete dlhodobo zmeniť svoj život a priblížiť sa k zelenej myšlienke, alebo máte takpovediac na háku? Myšlienka zdravšieho prostredia pre nás i naše generácie sa dostala do podvedomia mnohých obyčajných ale i vplyvných ľudí. Horšou správou je, že ľudia poškodzujú životné prostredie bez toho, aby si to vôbec uvedomovali.

Nemôžeme úplne povedať že je to ich vina. Prečo? Veci či látky škodiace nášmu životnému prostrediu sa nachádzajú všade. A tým myslíme úplne všade. Avšak, nevedomosť neospravedlňuje. Ak vás zaujal trend ekologickejšieho žitia, určite pokračujte v čítaní. Poskytneme vám nielen rady, ale aj tipy ako podporiť túto zelenú myšlienku. Nech sa páči!

  1. Vypínanie notebooku – Stavím sa, že množstvo z vás (hlavne pracujúcich z domu), svoj notebook na noc nevypína. Namiesto úplného vypnutia nastavíte režim spánku. Chyba! Aj počas tohto ľahko nastaviteľného módu spotrebujete veľké množstvo energie. To rozhodne nie je eko!
  1. Fľaša – Samozrejme nemyslíme tým úplne obyčajnú plastovú PET fľašu! Myslíme tým viackrát použiteľnú fľašu. Stali sa novým módnym hitom, nielen vďaka svojmu dizajnu ale i ľahkému používaniu či práve šetrnosti k nášmu prostrediu. Nevhodnými kandidátmi sú najmä plastové fľaše, ktorých dlhodobé používanie nielen že negatívne vplýva na náš organizmus, ale i nepríjemne zapácha. V tomto prípade odporúčame sklenené varianty, ktoré sú ľahko umývateľné, nepáchnu a nie sú pre váš organizmus škodlivé. Veľa značiek ponúka širokú škálu vzorov, nezapáchajúceho materiálu, objemu či systém, založený na princípe termosiek.
  1. Nakupuj lokálne – Okrem toho že to majiteľov malých či stredných podnikov neskutočne poteší, prispejete aj k rozvoju Slovenského poľnohospodárskeho trhu. Aby ste si nemysleli, že zámer je len prezentatívny môžeme povedať, že ovocie či zelenina z klasických dedinských trhov, takých aké sme poznali u babky na dedine, je omnoho kvalitnejšia a chutnejšia. Neobsahuje toľko škodlivín a chemikálií, ako dovážané potraviny, takmer 3. triedy.
  1. Vegetariánsky deň – Tento bod je možno, hlavne pre naše mužské polovičky, trochu pasé. Predsa, bez domácej klobásky či údeného mäska sa ťažko prežíva zvyšok týždňa. Aj napriek tejto skutočnosti je zavedenie vegetariánskeho dňa výhodou, a to nielen pre náš organizmus.
  1. Prispej – Pred tým ako sa rozhodneš vyhodiť staré knihy, obnosené oblečenie zváž, či v tvojom okolí nie je centrum, práve na pomoc znevýhodneným ľuďom. Ver, že aj ‚‘‘odpad‘‘, ktorý si chcela možno vyhodiť bude pokladom pre niekoho iného a poslúži lepšie ako u teba, zapadnutý prachom.
  1. Dovidenia plastové tašky – V tomto smere zakročili aj určité obchodné a najmä potravinové reťazce. Reguláciu používania plastových tašiek obmedzili vďaka jej speňaženiu. Pravdou je, že postupom času si na túto skutočnosť ľudia privykli. Pravidelné kupovanie plastových tašiek je takmer stálicou. Väčšina z ľudí, ktorí na plastové tašky stále nezanevreli odporúčame spočítanie ich množstva za rok. Bude ich veľa však? Výhodné je, a hlavne pre naše životné prostredie a vaše úspory, kúpa textilnej nákupnej tašky. Ich dostupnosť je naozaj široká a určite nebudete mať núdzu o originálny motív!
  1. Míňanie energie – Aj toto je jeden z bodov, ktoré sa väčšina z nás snažila regulovať avšak v mnohých prípadoch – úplne zbytočne. Vypínate vodu počas umývania zubov? Zhasínate v miestnostiach? Vetráte pri zapnutých radiátoroch? Tieto otázky sú veľmi dôležité nielen z hľadiska ušetrených peňazí ale aj ekologického spolunažívania.

Tipov a rád ako žiť priateľsky k prírode je naozaj mnoho. Často je to jeden z novoročných predsavzatí. Avšak, odporúčame začať s maličkosťami, ktorými si vytvoríte určitú rutinu. Uvidíte sami, pôjde to ďalej samé. Nerobte to pre obľúbenosť, na žiadosť mami či davovej psychózy. Spravte pre seba niečo dobré preto, lebo to sami chcete. Chcete žiť v lepšom prostredí. Chcete vybudovať lepšie podmienky pre vaše deti, rodinu, krajší domov. Nevzdávajte sa tejto myšlienky. Buďte green!

 

4