Úvod Life & Style Pôžitky Paríža

Pôžitky Paríža

5246
0
ZDIEĽAŤ
Pôžitky Paríža
Pôžitky Paríža

Žiadne iné mesto vás neokúzli tak ako Paríž, rozprestierajúci sa okolo rieky Seiny. Tentokrát vynecháme prekrásne historické pamiatky, múzeá a galérie, vynecháme dokonca aj jedlo  a zameriame sa na nákupy, ktorými je matka Paríž taktiež preslávená.

Paríž je excelentné miesto na nákupy. Pre všetkých. Ak na to máte, môžete stráviť desiatky hodín v luxusných butikoch a obchodoch a nebyť tak len impecunious leche-vitríne (zízač výkladov), ale aj keď disponujete menším rozpočtom,  stále máte veľa možností, hlavne, keď viete kam zájsť. A máte more času.

Výborný čas na nákupy je január a prelom júla/augusta, kedy sa obchody zbavujú starého tovaru a ponúkajú až hriešne akciové výpredaje a často krát až 70% zľavy. Pripravte sa však na davy nielen Parížanov, ktorí budú mať rovnaký nápad. Tento čas výhodného nakupovania je totiž v Paríži malým sviatkom.   Ale ruku na srdce, neoplatí sa vám vyčkať dlhú radu a získať tak značkové oblečenie za pár eur?  V čase výpredajov (soldes) nájdete na oblečeniach štítky, ktoré vám informujú o detailoch tovaru. Štítok Stock znamená, že ide o tovar určený k výpredaju, štítok Dégriffé označuje zlacnený tovar z minuloročnej kolekcie a štítok Frippes označuje, že oblečenie už bolo nosené.

Nákupy sa oplatí robiť hlavne vo veľkých nákupných centrách (les centres commercials ), ktorými je Paríž priam posiaty, a kde nájdete cenovo dostupný tovar.

Forum des Halles je podzemné nákupné centrum, kde nájdete takmer 170 obchodov, multikiná a bazén a značky ako Desigual, H&M, Esprit, Lancel  alebo Gap. Obľúbené miesto je tiež  Bazar de l’Hotel de Ville alebo BHV v blízkosti parížskej radnice. Je ideálny na nákup bytových doplnkov, značkových potravín, alebo oblečenia strednej cenovej kategórie. Nakúpite tu však aj prvotriedny svetový dizajn. La Defense ponúka módu pre mužov aj ženy, domáci dizajn, darčeky, knihy a mnoho ďalších špecializovaných butikov a značky ako H & M, Zara, Desigual, FNAC (knihy, hudba a elektronika), či Virgin Megastore.

Na nákupy treba tiež skočiť na rušnú ulicu Rue de Rivoli, kde sa nachádza množstvo obchodov a butikov s prijateľnými strednými cenami.  Navštíviť môžete obchody  Zara,Carolle, Alain Manoukian, Bocage, Mango a mnoho ďalších.

Le Triangle D’Or alebo parížsky zlatý trojuholník je skutočnou mekkou nakupovania. Oblasť sa rozprestiera  v 8. okrsku a je ohraničená troma hlavnými nákupnými ulicami:  Avenue des Champs-Élysées, Avenue George V. a Avenue Montaigne. Tu nájdete skutočné nákupné eldorádo.

Na bulvári Champs-Élysées objavíte skutočne francúzske legendy. Butiky s módnymi doplnkami a módou na nadchádzajúcu sezónu tu má napr. Dior, Chanel, Louis Vuitton, nájdete tu tiež obchody s knihami, hračkárstva, obchody s elektronikou a vlastne všetko, po čom vašej srdce túži. Asi najkrajším nákupným centrom, kde sa oplatí aj stratiť, je Galeries Lafayette rozprestierajúci sa v niekoľkých budovách, kde okrem módnych značiek narazíte na  naozaj vyberanú ponuku šperkov, parfumov, interiérových doplnkov, ale tiež kopec luxusných gurmánskych reštaurácií.

Odísť nebudete môcť ani z centier ako skutočne luxusný Printemps, Le Samaritaine, Village Royal, či Le Bon Marche, ktorý projektoval samotný Gustav Eiffel a je vôbec prvým parížskym obchodným domom.

Veľká koncentrácia kamenných obchodov je tiež na Boulevard Saint-Germain, Boulevard des Italiens  pri Place de la République, alebo Place de la Bastille.

Ďalšou časťou Paríža ako stvorenou pre shopholikov je pôvodná židovská štvrť Le Marais  so svojimi úzkymi uličkami a v súčasnosti najštýlovejšia časť Paríža. Tu sa nájdu všetci tí,ktorí si potrpia na jedinečné, unikátne a exkluzívne veci.  Zablúďte tu napr. do obchodov Merci alebo French Trotters.

Cenovo výhodné oblečenie zoženiete v second-handoch, jeden  z najlepších je Didier Ludot, ale treba spomenúť i Reciproque a Alternatives. Nákup v nich je veľmi trendy.

Ak sa budete potulovať Parížom, nevynechajte ani trhy. Marche aux puces de St. Quen je najväčším a zároveň najslávnejším trhom nielen v Paríži.Nachádza sa tu približne 2500 stánkov na 16 menších trhoviskách a v okolitých uličkách. Tento trh bol založený v 19. storočí a je otvorený od soboty do pondelku. Každoročne ho navštívi  viac ako 11 milónov návštevníkov.

Menší, ale rovnako zaujímavý je trh Marche aux puces de la Porte de Vanves, kde nájdete obrazy, šperky, hodinky, fotografie, knihy, textil i kuriozity. Najväčšie trhovisko zamerané na predaj kvetov je v Ile-de-la-Cité a v nedeľu doobeda navštívte trhovisko na bulvári Raspail, kde nakúpite ekologickú a bio zeleninu, čerstvé ryby a mäso, syry, domáce chleby, vína, vynikajúce marmelády a podobne.Sem chodia nakupovať aj parížske celebrity, takže možno budete mať šťastie a niektorú z nich stretnete.

 

 

 

 

4