Úvod Life & Style Strašiakom ľudí sa čoraz častejšie stávajú zuby múdrosti

Strašiakom ľudí sa čoraz častejšie stávajú zuby múdrosti

934
0
ZDIEĽAŤ
Strašiakom ľudí sa čoraz častejšie stávajú zuby múdrosti

Tretie stoličky alebo aj zuby múdrosti môžu byť veľmi zlíspoločníci, ktorí dokážu znepríjemniť nejeden pekný deň. Prerezávať na povrch sa môžu aj bezbolestne, no to je skôr výnimka ako pravidlo. Nepríjemný je na tom hlavne fakt, že zuby múdrosti už dávno k životu nepotrebujeme. Musíme teda mnohokrát vydržať neznesiteľnú bolesť, keď sa prerezávajú a potom si ich ešte nechať vytrhnúť.

Zuby, ktoré vlastne vôbec nepotrebujeme

Zuby múdrosti slúžili v minulosti našim predkom na lepšie prežúvanie potravy. Najmä mäsa, ktoré nemali častokrát dobre pripravené, alebo nakrájané. V ústach ich mali aj preto, že v minulosti ľuďom vypadávali zuby omnoho viac ako dnes. Postupom času sa aj ľudské telo menilo a vyvíjalo. Ľudská sánka sa o niečo zmenšila, a preto nám dnes tretie osmičky často spôsobujú veľké bolesti a komplikácie.

Ako by to malo byť správne?

Zuby múdrosti sa najskôr prerezávajú v sánke a až potom v čeľusti. Normálna poloha tretej stoličky by mala byť po správnosti vertikálna. Teda korunka zuba je vidieť po otvorení úst a zvyšok zuba, teda koreň, je vložený v kosti. Naopak najväčšie komplikácie vie spôsobiť tzv. „ležatá“ poloha zuba, ktorá dokáže potrápiť pacienta a aj doktora, keď sa snaží takýto zub vytrhnúť. Paradoxom je, že zuby múdrosti sú pre nás už nefunkčné zuby, ktoré ale aj napriek tomu dokážu spôsobiť veľmi veľa problémov a potrápia vás ako pacienta, zubára a v neposlednom rade aj vašu peňaženku.

Neželaného hosťa sa nezbavíte tak jednoducho

Skôr, či neskôr príde rad na každéhoTrhanie zubu múdrosti je skoro nevyhnutnosť pre každého z nás. Výnimkou sú tí ľudia, ktorí majú zuby ako z titulnej strany drahého časopisu. Dôvodom na vytrhnutie týchto zubov bývajú zápaly, opuch mäkkých tkanív alebo rozsiahly kaz. Takýto zákrok môže trvať až dve alebo tri hodiny a vykonáva sa v lokálnej anestéze. No ani po odstránení tohto zuba nemáte vyhraté. Po vytrhnutí môžu prísť ďalšie komplikácie ako opuch, krvácanie alebo nemožnosť otvoriť ústa.

Pri niektorých ľuďoch je nemožné tieto zuby trhať, takže ich môžu trápiť skoro až do konca života. Hovoríme napríklad o ľuďoch s ťažkými srdcovými a pľúcnymi ochoreniami alebo o ľuďoch s poruchami zrážanlivosti krvi.

Preto nám, ktorým tretie stoličky v ústach stále sídlia, nezostáva nič iné len dúfať, že naše zuby múdrosti budú rásť tak ako majú a nespôsobia zbytočné škody.

4