Úvod Life & Style Bizarný Island, bizarný Reykjavík

Bizarný Island, bizarný Reykjavík

8352
0
ZDIEĽAŤ
Bizarný Island, bizarný Reykjavík
Bizarný Island, bizarný Reykjavík

Od návštevy Islandu nemôžem o ňom prestať hovoriť a Reykjavík som si dal do môjho súkromného zoznamu 10 najlepších a najviac kúl miest sveta.

Island je vám zvláštna krajina. Obyvatelia veria v škriatkov, elfov a neviditeľných ľudí a myslia to skutočne smrteľne vážne. Až na toľko, že častokrát pri stavaní ciest robia niekoľko kilometrové obchvaty, aby nenarušili miesto, kde tieto bytosti žijú, prípadne si pred stavbou domu najímajú „konzultantov na elfov”, ktorí rozhodnú, či je určené miesto vhodné.

Na Islande majú telefónny zoznam triedený podľa mien, auroru borealis, majú banánové a pomarančové plantáže v skleníkoch, milujú omáčky, majú prekrásne ženy, všetci si týkajú, majú vytvorenú genetickú databázu a mobilnú aplikáciu Islendiga, ktorá vám povie, či ste v nejakom rodinnom príbuzenstve s osobou, ktorú chcete pozvať na rande. Islanďania nemajú problém s nahotou, kriminalita je tu minimálna, grilujú za akéhokoľvek počasia a milujú alkohol, aj keď tu je hriešne drahý.

Islanďania sú príjemní, pohodoví ľudia. Radi sa s vami porozprávajú, ukážu vám cestu a poradia. Určite ich pobavíte, keď sa budete snažiť vysloviť názvy ulíc alebo vodopádov. Budete mať problém vysloviť slová ako Signyjarstadir, Stykkisholmur a Arnarvatnsheidi a ak neviete, tak pizza sa povie: flatbaka, reštaurácia: veitingastaður a napríklad batman: leðurblökumaðurinn. No schválne, skúste povedať batman po islandsky nahlas a trikrát za sebou.

So 120 tisícmi obyvateľov nie je Reykjavík veľká mestská metropola. Namiesto vysokých a rýchlo rastúcich mrakodrapov je skôr popretkávaná drobnými dvojposchodovými domami, z ktorých mnohé žiaria farbami dúhy: od zelenej ako pastviny islandských lúk až po lízatkovo ružové.

Každý tu vie hrať minimálne na dvoch hudobných nástrojoch, je v nejakej hudobnej skupine, alebo vystavuje svoje diela v galérii, prípadne píše knihu. Čo robiť, keď je tu pol roka polárna noc. A ešte tu maj ú nočný život, asi najšialenejší aký som kedy videl.  Ako hovoria Islanďania, každý večer je piatok a každé ráno  pondelok.

Reykjavík nie je mesto stoviek turistických atrakcií. Centrum je malé a ak nie ste šialenec do histórie, naozaj nebudete mať toho veľa na práci, iba nasávať miestnu atmosféru. A to je presne to, čo na tomto meste milujem.

Umenie

Prejdite sa mestom a všímajte si dvere. Naozaj. Farebné domčeky s nepredvídateľnými dverami. Uvidíte ich množstvo a veľa z nich je skutočne kúl. Pri objavovaní Reykjavíku určite narazíte na  skutočne perfektné graffiti,  mesto je nimi doslova posiate a Islanďania tiež milujú kreatívne a veselo pomaľovať svoje osobné i nákladné autá, ktoré potom vyzerajú v uliciach mesta veľmi živo a veselo.

Z  múzeí v Reykjavíku  ma nadchlo (myslite si o mne čo chcete) múzeum penisov. Nájdete tu viac ako 280 exponátov. Z veľrýb, tuleňov, suchozemských cicavcov a údajne aj islandských trollov a škriatkov. Super miesto je aj múzeum islandského čarodejníctva, kde nájdete lebky zvierat, runy, recepty na lektvary a podobné praktické veci.

Čo sa týka umenia v Reykjavíku, určite navštívte Harp, viacúčelovú budovu, ktorá má štyri veľké koncertné sály, kaviareň, dizajnový obchod, bar, lounge a otvorené priestory na usporiadavanie kultúrnych akcií.

Za zmienku stojí  kostol Hallgrímskirkja – prezývaný raketa, návšteva geotermálnej pláže Nauthólsvík, kúpanie sa v Modrej lagúne, či jednodňový výlet okolo Reykjavíku:  Golden Circle Tour.

Nákupy

Ak chcete zamieriť do obchodov, väčšina je v centre mesta na uliciach Laugavegur a Skolavordustigur. Obe ulice je ľahšie nájsť, než správne vysloviť  a obchody ponúkajú skvelý miestny dizajn, predajne s hudbou, suvenírmi a oblečením. Teplým oblečením.  Cez víkendy som navštevoval blší trh Kolaportid, kde vládne parádna atmosféra a môžete si tu kúpiť napríklad ručne pletený vlnený sveter (lopapeysa) alebo ochutnať miestne lahôdky. Odporúčam.

Jedlo

Pripravte sa na to, že Island má veľmi svojskú kuchyňu.  Veľmi mi chutil Hangikjöt, čo je údená jahňacina, syr skyr, mäsová polievka Kjötsúpa, a zaujímavá bola aj mastná polievka z veľryby. Ak budete v Reykjavíku, určite vyskúšajte miestne hot-dogy (pylsa) z baranieho mäsa. Sú vynikajúce. Jedlá na Islande majú aj svoju „temnú stránku”. Ak sa na to cítite (ja som vás dopredu upozornil!), skúste baranie semenníky Hrútspungu ,alebo Svíb, čo je varená ovčia hlava, komplet aj s očnými bulvami, prípadne rybu Skata, ktorej vôňa je pri varení taká výrazná,že vyvoláva susedské spory.

4