Úvod ľudia a vzťahy 9 znakov toxického priateľa

9 znakov toxického priateľa

7214
0
ZDIEĽAŤ
9 znakov toxického priateľa
9 znakov toxického priateľa

Každé malé dievčatko či dospievajúca tínedžerka sníva o dokonalom priateľovi, o dokonalom vzťahu. Ale často sú veci inak, ako by sme si želali. Je pravdou, že vzťahy sú vždy neľahké, mávame zlé obdobia a tak podobne. Ale čas od času sa stane, že sa zamilujete do toxického človeka.

Je nám jasné že si to neuvedomíte, pokiaľ sa niečo nestane, pokiaľ neprekročí pomyselnú hranicu, ktorú (ako je bežné) vždy zdvihnete. Prečo? Pretože nechcete byť sama. To nechce byť snáď nikto.

Avšak vzťah s toxickým človekom ničí nielen váš vzťah ale i vás. V tomto článku si predstavíme viacero, akoby, znakov ktoré vás usvedčia že ste v toxickom vzťahu.

  1. Zhadzuje vás

Nie nie je to len bežné podpichovanie s ktorým prichádza šťuchanie či šteklenie. Nie je to podpichovanie, ktoré by sa vás nedotklo. Nie je to podpichovanie po ktorom by ste reálne nezačali uvažovať, napríklad o zhodení nejakého toho kilečka. Nie je to podpichovanie. Je to zhadzovanie ktoré bolí, núti nás meniť sa kvôli láske, je to zhadzovanie ktoré nás zahanbuje pred kamarátmi či vlastnými rodičmi. A tí to často krát nevidia. Ani on to nevidí. Sám pre seba je BOSS, a vy ste skratka jeho žena. Nie jeho láska.

  1. Obviňuje vás

Za všetko. Čo sa stane, stalo. Všetko je vaša chyba a keď sa nato tak pozrieme jeho očami, aj vy by ste boli chyba ak by ste sa nato spýtali. Nedokáže uznať prehru, nedokáže zniesť že on je vinný. Že je on ten, čo to zavinil. Ste jeho žena, ktorá je synonymom človeka, ktorý je vinný. Nie je jeho láska, ktorej by ani neveril že je vinná. Z hádky, z dopravnej nehody, z toho že ho naozaj nepodvádzate.

  1. Manipulujú vami

Áno, naozaj to robia. Nevšimli ste si to? Tak to robia naozaj dobre. Výhodou umenia manipulácie je nevedomosť obeti. Ale niektorým to tak dobre nejde. Okato presadzujú len svoje nápady, názory. Presviedčajú, prosíkajú, možno až vydierajú. Ale nevidíte to. Prečo? Lebo ho zrejme milujete.

  1. Žiarlia

Je to zlaté, milé, chutné a tak podobne. Až kým, .. Až kým čo. Až kým nezistíte ako to naozaj, v niektorých prípadoch,  je. Myslíte si, že váš muž žiarli len preto, že vás miluje? Že vás ma rád? Nie vždy je to tak. Žiarli keď sa rozprávate s niekým iným, nedajbože mužským pohlavím. Aj. Žiarli lebo miluje? Alebo žiarli lebo patríte jemu?  Patriť, je synonymom vlastniť. Vlastní vás? Nežiarli náhodou preto, že nechce aby vás mal niekto iný, že ste proste jeho žena? Niekedy to tak je. Žiarli, lebo chce aby ste boli jeho nedotknutý majetok. Prečo? Lebo ste mu dovolili, aby vás vlastnil.

  1. Sľubujú a neplnia

Večera v luxusnom hoteli? Či len obyčajná večerná prechádzka (tak veľmi vytúžená)? Sľubujú často a veľa. Sľubujú veci, ktoré by nebolo treba sľubovať. Vedia, že majú u vás nalomenú dôveru a preto sľub slúži ako leukoplast. Náplasť na chvíľu pomôže, ale nezahojí. Nestačilo by niekedy len povedať, aby ste mu verili že naozaj príde? Nie, on to nepovie. A vie prečo. Vie, že by ste mu neverili.

  1. Samá sebou? Omyl!

Možno by to aj chcel. Chcel aby ste boli sama sebou. Ale vaše podvedomie to nechce. Snažíte sa meniť, nasilu a neprirodzene. Často bolestivo. Len preto, by bol on šťastný alebo preto, že viete že by ste sa mu iná ako zmenená nepáčili. To nie je zdravý vzťah.

Nie je nič horšie ako toxická osoba. Alebo? Je! Vzťah s toxickou osobou. Milujeme ich,  ale trápime sa hoci by chvíle zamilovanosti mali vyzerať inak. A tie netrvajú deň ani týždeň. Ale hoci aj rok.

 

 

4