Úvod ľudia a vzťahy Čierny humor ako indícia inteligencie?

Čierny humor ako indícia inteligencie?

5981
0
ZDIEĽAŤ
Čierny humor ako indícia inteligencie?
Čierny humor ako indícia inteligencie?

Čierny humor je akousi chuťovkou, ale pritom veľmi špecifickou. Nie každému sadne, ale rozhodne nie každý by povedal, že je to indikátor práve inteligencie. Bolo to preukázané Viedenskými výskumníkmi a následne zverejnené v magazíne Cognitive Processing. Len vravíme, že ak ste sa niekedy pousmial nad vtipom pri ktorých ostatní nesúhlasne kývali hlavami, ste možno génius. Len vravím.

Okej ‚‘‘ génius‘‘ je možno viac nadsadené ako by bolo treba. Ale štúdie preukázali zvýšenú inteligenciu pri ľuďoch so záľubou k čiernemu humoru. Nemusíte sa teda nutne rovnať Einsteinovi. Výskumníci pod vedením Ulrike Willinger z lekárskej fakulty vo Viedni že tí, ktorí dávajú prednosť práve tomuto druhu humoru, zaznamenávajú nárast IQ .

Podľa Indy1OO, tímu Willinger požiadali vyše 156 účastníkov aby ohodnotili pôžitok z karikatúr – ktorí boli prebrané z Black Book od Uli Stein. Zároveň boli dokončené verbálne či neverbálne testy. Navyše mali účastníci odpoveď na veci, týkajúce sa ich života.

Bolo zistené že tí, ktorí majú radi nemiestne vtipy mali nárast v oboch typoch IQ testov – verbálnych či neverbálnych. Bolo tiež zistené, že sú vzdelanejší.

Výskumníci dospeli k záveru, že emočná nestabilita a vysoká agresivita vedie k zníženiu hladiny potešenia pri čiernom humore.

Takže čo je vlastne odkazom tohto morbídneho článku? Tím spolu na čele s Willinger povedal, že čierny humor je komplexný vodca k informačnému spracovaniu úloh. Čo viac si želať?

Napríklad že ďalší vedec, menom Megan Flynn, autor kníh o psychologickom účinku čierneho humoru, tvrdí, že čierny humor jej už dávno známy pre svoje účinky znižovať stres či zlepšiť náladu.

Takže čo vlastne vyplýva z týchto štúdií? Okrem toho že čierny humor ako je logické, zlepšuje náladu a znižuje stres, robí nás zdravšími.

Vďaka smiechu sa nám zrýchľuje či spomaľuje tep a to má za následok ustálenie krvného tlaku v našom tele.  Teda áno, čierny humor nás robí aj zdravšími. Teda, akýkoľvek humor.

Ak by sme sa mali vrátiť k Indy100,  skúmali jedincov vo veku približne okolo 33 rokov. Len tak pre informáciu.

Je to naozaj vzrušujúce a úžasné vedieť, aký veľký vplyv na náš organizmus má práve humor. Dokáže nás rozosmiať, zlepšuje krvný obeh, reguluje náš tlak či tep srdca a pokiaľ ste jeho milovníkom, ste zrejme aj človekom s vyšším IQ ako je priemer.

Tí, ktorí ho nepreferujete. Nenechajte sa zmiasť a nevešajte život na klinec. Skúmaných bolo len 156 jedincov.

Taktiež veľa spravia aj naše reakcie na ostatné druhy vtipov, ale čo už. Vybraná téma bol čierny humor. Kto vie, možno sa ukáže že jeho odporcovia sú ešte inteligentnejší.

Ďalšie zaujímavé štúdie tiež preukazujú, že sa zmysel pre humor mení s vekom – čo je viac než logické a ľahko odsledovateľné.

Takže len nie ste dostatočne starý/mladý na čierny humor. Psychické starnutie je u každého iné. Možno si nakoniec čierny humor obľúbite. Možno nie. Vy viete.

 

 

4