Úvod Life & Style 10 bizarných múzeí sveta

10 bizarných múzeí sveta

5515
0
ZDIEĽAŤ
10 bizarných múzeí sveta
10 bizarných múzeí sveta

Veľa múzeí sme navštívili v mladosti spolu s rodičmi, ktorí nás tam ťahali za ruku alebo zo školy a väčšinou to určite boli múzea s bežnými témami: umenie, história, prípadne veda.

Dnes  tiež samozrejmemôžete navštevovať klasické múzeá, ale častokrát omnoho väčšiu zábavu nájdete v múzeách špecializujúcich sa na nezvyčajné veci alebo javy. Tu je pár príkladov:

  1. Múzeum banánov, Mecca, Kalifornia. Pleťové voda z banánov, banánové mydlo alebo parfém. Striekacie pištole a zošívačky v tváre banánov. Banánové kostýmy a šperky. Veľká kuchárska kniha, kde sú len banánové recepty. Dohromady tu nájdete cez 18 tisíc bananoidných položiek. V múzeu sa nachádz aj bar, kde je najobľúbenejším nápojom banánové smoothie.
  2. Múzeum kanalizácie Paríža. V prvom rade, nie je tu až taký smrad, akoby ste si mohli myslieť. Ale dýchajte radšej len ústami a raz za hodinu. Múzeum vás prevedie históriou parížskej stoky, ukáže vám údržbárske stroje, veľké drevené guľôčky používané na čistenie tunelov pod Seinou, fascinujúce exponáty a múzeum ponúka aj predajňu suvenírov. Čo si v nej kúpite, necháme už radšej na vás.
  3. Múzeum parazitov, Tokio. Kto by nemal rád parazity? Toto jedinečné múzeum, zriadené vášnivým parazitológom Dr. Satoru Kamegai v roku 1953, ponúka na videnie viac ako 60 tisíc exponátov a 50 tisíc kníh o týchto stvoreniach. Obzvlášť znepokojujúci kúsok je 8 metrov dlhá pásomnica.
  4. Múzeum zlomených vzťahov, Záhreb, Chorvátsko. Čo majú spoločné plyšový medvedík a sekera? Napríklad príbeh o rozchode. Toto múzeum zbiera a vystavuje exponáty, zaslané ľuďmi, ktorí sa rozišli a zo vzťahu im zostali predmety, ktoré vzťah charakterizovali. “Predmety, ktoré tu máme, predstavujú všetky fázy rozchodu a to, ako ľudia prežívajú lásku,” hovorí Dražeň Grubišić, spoluzakladateľ múzea, ktoré funguje od roku 2010. U každého predmetu je dátum, miesto odkiaľ pochádza a poznámka o vzťahu. Múzeum sa nachádza oproti sobášnej sieni.
  5. Podvodné múzeum Cancun, Mexiko. Asi jediné múzeum na svete, kde budete potrebovať potápačský výstroj, aby ste si exponáty pozreli zblízka. Pre ostatných slúžia aspoň člny s presklenným dnom. 9 metrov pod hladinou sa nachádza okolo 400 sôch v životnej veľkosti, ktoré vytvoril Jason De Caires Taylor.
  6. Múzeum zlého umenia (Museum of bad art), Massachusetts. Psychotický surrealizmus, veľmi nevýrazné krajinky, skutočne zlé portréty. To všetko môžete nájsť v tomto múzeu. “Zlé umelecké diela si vyžiadali od svojich autorov rovnakú námahu a čas ako tie rešpektované. Preto sme presvedčení, že si zaslúžia byť prezentované rovnakým spôsobom,” povedal Michael Frank, kurátor. Všetky vystavené exponáty musia spĺňať podmienku, že autor skutočne verí, že jeho obraz je výnimočný a dobrý.
  7. Múzeum penisov, Húsavik, Island. Toto múzeum nie je rozhodne veľmi navštevované školskými zájazdmi. Nájdete tu viac ako 200 kúskov, napríklad penis patriaci ľadovému medveďovi, sobovi, alebo líške. Nachádza sa tu aj 170 centimetrový penis z veľryby, ktorý sa kedysi používal ako veslo na kanoe. 60% návštevníkov tvoria ženy.
  8. Múzeum kondómov, Nonthaburi, Thajsko. Nie sú tu vystavené len rôzne druhy a značky kondómov, ale aj zariadenie na testovanie kvality kondómov, vákuové pumpy, lubrikanty a iné zaujímavé a podnetné exponáty.
  9. Múzeum Momofuka Anda, Osaka. Toto múzeum vzdáva úctu velikánovi Momofuku Ando, ktorý vymyslel instantné rezance. Vynálezca vifoniek je už nebohý, ale jeho vďační obdivovatelia postavili nesmrteľnú sochu, ktorá ho zobrazuje ako drží balíček rezancov. Ďakujeme, génius!
  10. Múzeum vlasov, Avanos, Turecko. Žil raz jeden hrnčiar, ktorý sa rozišiel s priateľkou a veľmi ho to dostalo. Nepomáhal mu ani pramienok vlasov, ktoré mu nechala. Dojaté ženy, na ktoré historka o zlomenom srdci pôsobila ako magnet, mu samé začali nosiť vlastné pramienky vlasov, až ich mal chlapík toľko, že si otvoril múzeum, kde sa momentálne nachádza už 16 tisíc exponátov. Či si znova našiel priateľku? To nevieme.
4