Úvod Life & Style Zaujímavosti z histórie kondómov, o ktorých ste určite netušili!

Zaujímavosti z histórie kondómov, o ktorých ste určite netušili!

2232
0
ZDIEĽAŤ
Zaujímavosti z histórie kondómov, o ktorých ste určite netušili!
Zaujímavosti z histórie kondómov, o ktorých ste určite netušili!

Ľudia už od nepamäti veľmi dobre vedia, že jedným z najznámejších prostriedkov proti nechcenému oplodneniu a ochrane proti pohlavným chorobám patrí kondóm. Viete však,  kedy vznikol prvý kondóm, z čoho bol vyrobený a kto stojí za celým týmto nápadom?

Z histórie kondómov

Prvé zmienky o kondóme zaznamenali už archeológovia v roku 1350 pred našim letopočtom, no reálne pokroky nastali až v 16. storočí, kedy Gabrielle Fallopius vyrobil akési plátenné puzdro, využívané predovšetkým na ochranu pred syfilisom. Je diskutabilné, či už tento vynález možno považovať za kondóm, no väčšina teórií sa zhodla na tom, že za celým nápadom stojí pán menom Conton, ktorý pôsobil na dvore Karola II. Už v 18. storočí výrazne vzrástla popularita tejto ochrannej pomôcky a ľudia ju začali používať ako antikoncepčný prostriedok. Zarážajúcim faktom je, že kondómy boli v tejto dobe vyrábané z čriev zvierat, a práve z tohto dôvodu boli neprimerane drahé a predovšetkým nepríjemné pre ženy. V 19. storočí sa ponuka kondómov zvýšila, keďže si obe pohlavia začali uvedomovať riziko nechceného tehotenstva či pohlavnej choroby, a to najmä vo Francúzsku, keďže práve v tejto krajine bola zaznamenaná najväčšia spotreba prezervatívov.

Prezervatívy v súčasnosti – pevné, bezpečné a pohodlné!

Našťastie, behom posledných rokov prišli výrobcovia s celou radou vylepšení, aj keď treba podotknúť, že základný princíp kondómov je rovnaký ako bol aj v 19. storočí – chránia nás pred tehotenstvom a pohlavnými prenosnými chorobami. Posledný vývoj (približne od roku 1994) začína smerovať k výrobe polyuretánových kondómov Durex, ktoré sú pevnejšie, omnoho tenšie, bezpečnejšie a sú dokonca vhodné aj pre alergikov na latex. A v neposlednom rade sú omnoho komfortnejšie, viete si vôbec predstaviť, že by ste používali kondómy vyrobené z čriev oviec?

 

 

4