Úvod Life & Style Pec, krb alebo sporák vám vykúria celý dom

Pec, krb alebo sporák vám vykúria celý dom

1786
0
ZDIEĽAŤ
Pec, krb alebo sporák vám vykúria celý dom
Pec, krb alebo sporák vám vykúria celý dom

Ak aj vy premýšľate nad tým, aký spôsob vykurovania bude pre vašu nehnuteľnosť najideálnejší, mali by ste sa vopred poradiť s odborníkom, ktorý vám poradí s výberom, keďže aj takto môžete predísť finančným stratám či komplikáciám v súvislosti s nevhodne vybraným typom vykurovania. Ak ste sa práve nasťahovali do nového domčeku, ktorý chcete zrenovovať, s najväčšou pravdepodobnosťou vymeníte okná, podlahy, nábytok, či zastaraný kotol zmeníte za nový. Ak však premýšľate nad zmenou zdroja vykurovania, vychádzajte z výpočtu tepelných strát nehnuteľnosti, prípadne jednotlivých miestností. Okrem toho je dôležité tento zdroj tepla zohľadniť z hľadiska veľkosti vykurovacích telies, veľkosti zdroja tepla či výkonu obehového čerpadla.

Najčastejšie zdroje tepla, z ktorých si môžete vybrať aj vy

Najčastejšie sa ľudia rozhodujú pre výmenu starého kotla za nový alebo za tepelné čerpadlo. Ďalším zdrojom vykurovania môžu byť krby či krbové kachle s výmenníkom, nezriedka sa však tieto možnosti kombinujú. Samozrejme, že každý z nás má iné preferencie, ktoré sa odvíjajú od finančných možností, ale veľa krát aj typu stavby. V súčasnosti je sporák na tuhé palivo mimoriadne obľúbený u mnohých slovenských domácností, keďže umožňuje vykurovanie domácností, prípravu, ale aj ohrev jedál.

Dizajn sporáku  umožňuje umiestniť kachle nielen na chate, ale aj v rodinných domoch. Čo sa týka paliva, môžete použiť drevo i drevené brikety, ktoré sú cenovo dostupné. Pec predstavuje najúspornejšiu a ľudskému zdraviu najzdravšiu formu vykurovania, keďže dokáže vyhriať celý objekt, a to bez toho, aby do ovzdušia unikali zdraviu škodlivé látky. Práve vykurovanie pecou je známe už stáročia, pričom za obrovské prednosti môžeme považovať jednoduchú manipuláciu a prikladanie zhruba jeden krát za dvanásť hodín. Je teda len na vás, ktorému zdroju tepla dáte prednosť vy, avšak vopred si ujasnite vaše finančné možnosti, ktoré sú alfou a omegou.

 

4