Úvod Life & Style Odhoďte predsudky, pyžamo aj spodnú bielizeň. Spite nahí!

Odhoďte predsudky, pyžamo aj spodnú bielizeň. Spite nahí!

1786
0
ZDIEĽAŤ
Odhoďte predsudky, pyžamo aj spodnú bielizeň. Spite nahí!
Odhoďte predsudky, pyžamo aj spodnú bielizeň. Spite nahí!

Veľa ľudí vám povie, že keby mali spať nahí, cítia sa nesvoji a vôbec sa nevyspia. Tí ale “nahý spánok” určite ešte neskúsili. A to je chyba! Prináša totiž množstvo prekvapivých výhod, nielen v oblasti sexuálneho života, ale predovšetkým zdravia. Pozrime sa teraz na 6 najzásadnejších.

Prvá námietka, ktorá napadne každého zimomrivca smeruje k tomu, že mu v noci bude zima. Opak je pravdou. Telo neobmedzené žiadnou priškrtenou bielizňou alebo tlačiacim záhybom nočnej košele bude uvoľnenejšie, krvnému obehu nebude stáť nič v ceste a ľahšie vás zahreje na teplotu, ktorú potrebujete. V noci sa stačí prikryť kvalitnou prikrývkou, v horúcom lete pokojne len bavlnenými obliečkami, ktoré sú telu príjemné a výborne odvádzajú vlhkosť.

Ďalšie námietky rovnou odsuňme bokom a pozrime sa na to, aké je pre nás spanie bez pyžamá prospešné.

Uľahčuje zaspávanie

Spánkoví experti odporúčajú spať v chlade, ideálna teplota by sa v spálni mala pohybovať okolo 18 °C. Pred zaspaním sa ale potrebuje ochladiť tiež telo, približne o jeden stupeň. A oveľa ľahšie ako v teplom flanelovom pyžame to pôjde, keď budete nahí.

Povzbudzuje sexuálny život

Keď sa v posteli dotýkate s partnerom kožou na kožu, vo väčšej miere sa uvoľňuje “hormón šťastia a lásky”, oxytocín, ktorý prehlbuje emocionálne vzťahy, dôveru a sexuálnu príťažlivosť. Výsledkom je to, že sa prebúdzate šťastnejší a oddýchnutejší a áno, máte ďaleko častejšie sex.

Zbavuje stresu a nadbytočných kíl

Vyššia hladina vyplaveného oxytocínu pomáha znižovať hladinu stresového hormónu. Vďaka nižšej hladine kortizolu sa upokojí psychika a po výdatnom spánku sa ráno prebudíte plní energie. Kvalitný spánok vás zbaví neovládateľných chutí na tučné a sladké jedlo. Formovanie plochého brucha tak pôjde jedna báseň.

Prospieva mužskej plodnosti

Mužom svedčí nahé spanie z hľadiska produkcie kvalitných spermií. Bielizeň drží mužský miešok blízko tela a zahrieva ho na jeho priemernú teplotu. Tá ale nie je pre kvalitu spermií ideálna. Vyhovuje im niečo okolo 35 ° C, čo je o trochu menej. Odhodenie pyžamá je teda na mieste u všetkých mužov, ktorí chcú plodiť deti.

Znižuje riziko infekcií

Ženy by zase mali dopriať voľnosť a prúdenie vzduchu svojím intímnym partiám. Nestačí odhodiť len pyžamo, preč musí ísť tiež tesné nohavičky. Vo vlhkom a zaparenom prostredí sa totiž veľmi dobre darí kvasinkovým a bakteriálnym infekciám.

Robí nás zdravšími a krajšími

Pokožka sa bez oblečenia lepšie uvoľní, zrelaxuje a zregeneruje. Menej sa v noci spotíme, čo prospieva našim vlasom, ktoré nie sú tak mastné a  bez objemu. Podľa jednej švédskej štúdie navyše pomáha nahé spanie zlepšiť metabolizmus a znížiť hladinu cukru v krvi, môžeme ho teda považovať za jedno z preventívnych opatrení proti cukrovke druhého typu.

4