Úvod Life & Style Nesmrteľné zlato – viete si správne vybrať a nosiť zlaté šperky tak,...

Nesmrteľné zlato – viete si správne vybrať a nosiť zlaté šperky tak, aby ste zažiarili?

3007
0
ZDIEĽAŤ
Nesmrteľné zlato - viete si správne vybrať a nosiť zlaté šperky tak, aby ste zažiarili?
Nesmrteľné zlato - viete si správne vybrať a nosiť zlaté šperky tak, aby ste zažiarili?

Zlaté šperky patria medzi večne obľúbenú klasiku. Ich darovaním alebo nosením nemôžete šliapnuť vedľa – najmä, ak poznáte určité zásady, ktorých je potrebné sa držať, aby zlato na nositeľovi skutočne vyniklo.

Vybrať ten pravý šperk nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Aj keď sa väčšina z nás riadi svojim vlastným jedinečným štýlom a vkusom, predsa len existujú určité pravidlá, ktorých by sme sa mali počas nákupu držať.

Iba málo ľudí napríklad vie, že pri nákupe zlatých šperkov by sme mali brať do úvahy odtieň pleti osoby, ktorá bude šperk nosiť.  U ľudí s bledým typom pleti, ktorá sa na slniečku ľahko spáli, pôsobí tradičná sýta žltá farba zlata hrubo. Preto je v tomto prípade vhodnou voľbou biele a ružové zlato. Naopak u tmavších typov sa teplý zlatý odtieň šperku bude na opálenej pokožke krásne vynímať.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť podľa odtieňa pleti, vždy vám môže pomôcť aj farba vlasov. Tmavovlásky a rusovlásky rozžiaria šperky zo žltého zlata, blondýnky a brunetky vynikajú pri svetlejších tónoch. Skvelým pomocníkom pri výbere je aj farba očí. Zatiaľ, čo nebesky modré oči zaiskria pri chladných kovoch ako je biele zlato, platina či striebro, zelené a hnedé oči vyniknú aj pri teplejších odtieňoch zlata.

Tieto pravidlá by nás nemali obmedzovať vo výbere toho pravého šperku, práve naopak. Mali by nám pomôcť správne sa zorientovať v ponuke a vybrať si také zlaté šperky, ktoré sa k svojmu nositeľovi budú hodiť čo najviac.

Ak sa vám zdal výber vhodného šperku náročný, nosenie by malo byť hračkou, no nie? Aj v tomto prípade je ale vhodné držať sa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Najzákladnejšou zásadou je staré dobré príslovie “menej je viac”. Platí to aj o nosení zlatých šperkov. Pokiaľ vlastníte zlatú retiazku, prívesky, prstene, náramky a zlaté náušnice, môže vás to lákať zladiť všetky tieto komponenty a ukázať celú zbierku naraz. To ale často pôsobí hrubo až smiešne a namiesto toho, aby ste v žiarivom zlate vkusne vynikli, dosiahnete úplne opačný efekt . Kombinujte teda náušnice s náramkom alebo retiazku s prsteňom a nechajte vyniknúť jednotlivé kusy, najlepšie na čiernej farbe oblečenia.

Pokiaľ chcete zlato kombinovať s inými šperkami, snažte sa, aby boli farebne zladené a nepôsobili spolu hrubo. Berte pritom do úvahy aj to, že žlté zlato je vhodnejšie na slávnostné a oficiálne príležitosti, pričom biele zlato je ideálne na bežné a denné nosenie.

Práve preto je vhodné v tejto farbe vyberať aj zásnubné prstene. Bledší a studený tón je ľahšie kombinovateľný s rôznymi outfitmi, ktoré bežne denne nosíme a inými šperkami. Samozrejme, to neznamená, že zásnubný prsteň z bieleho zlata musí byť nudný a nevýrazný. Je iba na vás, či ho skombinujete s priezračným iskrivým diamantom alebo iným drahým kameňom s intenzívnou farbou, ktorá nechá svoju nositeľku vyniknúť.

 

4