Úvod Life & Style Čo robiť a nerobiť vo Veľkom Jablku

Čo robiť a nerobiť vo Veľkom Jablku

5656
0
ZDIEĽAŤ
Čo robiť a nerobiť vo Veľkom Jablku
Čo robiť a nerobiť vo Veľkom Jablku

(Tak trochu iný sprievodca mestom)

Bez ohľadu na to, koľkokrát ste boli do New Yorku, mesto vás  vždy premôže svojim množstvom pamiatok, múzeí, reštaurácii, činností a podobne. Bohužiaľ, mnoho návštevníkov robí tú chybu, že míňa svoj drahocenný čas dovolenky vo Veľkom Jablku na nepodstatné veci, alebo idú na mesto nesprávnym spôsobom.  Ak sa chcete vyhnúť obvyklým chybám,  ako jesť na zlých miestach a míňať svoje peniaze na zbytočné  veci, prečítajte si  pár našich tipov a rád.

Nestrácajte čas na Time Square. Ak ste ho už videli, nemusíte sa tam vracať, nič sa nezmenilo: obchody masívnych značiek a neskutočne množstvo ľudí, ako vždy. Ak ste tam ešte neboli, urobte si pár fotiek na pamiatku a utekajte preč. V New Yorku sú oveľa zaujímavejšie veci. Ideálny čas, kedy Time Square navštíviť, je po 11 večer. Vtedy tam bude oveľa menšie množstvo ľudí.

Neobmedzujte sa iba na Manhattan. New York má ďalšie 4 štvrte: Brooklyn, Queens, Staten Island a Bronx a každá  má svoju vlastnú atmosféru, pamiatky, parky, kultúrne inštitúcie, etnické komunity, ktoré určite stoja za preskúmanie. Za najlepšie  must-to –see miesta sa považujú Brooklyn Heights Promenade, Queens Museum a Historic Richmond Town. Nezabudnite na frázu, že ak neopustíte Manhattan, nemôžete povedať, že ste boli v New Yorku.

Nechoďte do hornej časti Empire State Building. Budete musieť čakať v nekonečnom rade a platiť vysoké vstupné.  Radšej navštívte Top of the Rock. Výhľad odtiaľ je tak isto fantastický, ak aj nie lepší. Alebo navštívte niektorý z mnoha barov na strechách mesta. Budete sa môcť kochať výhľadom aj s kokteilom v ruke.

Neuvažujte nad návštevou Sochy Slobody, darčekom Francúzska americkému ľudu. V skutočnosti nie je dôvod vidieť ju zblízka. Pohľad na ňu z Battery park, alebo počas plavby trajektom úplne stačí.  Ak by ste ju však chceli silou mocou navštíviť, mali by ste vedieť, že denne tak môže spraviť iba 300 návštevníkov a  vstupenky sú vypredané na dlhú dobu vopred.

Nenakupujte v Midtown a v Soho. Pravdu povediac obchody, ktoré nájdete tu, nájdete aj hocikde inde na svete. Cez víkend tu býva neuveriteľne plno, takže nakupovanie si aj tak moc neužijete. Radšej skúste obchody  na West Village, na Lower East Side a na Williamsburg.

Neprehliadnite menšie divadlá a múzeá. Broadway je samozrejme super a dajú sa doň zohnať aj lacné lístky (hlavne v deň predstavenia bývajú posledné lístky aj za polovičnú cenu), ale skúste navštíviť aj menšie divadlá, ktoré  sa nachádzajú v blízkosti námestia Times Square, alebo tie, ktoré sú roztrúsené po celom Manhattane a Brooklyne ako napríklad Signature Theatre , Playwrights Horizons, Public Theater , alebo New York Theatre Workshop . Čo sa týka múzeí, medzi  najznámejšie určite patria  Múzeum moderného umenia a Metropolitné múzeum umenia, ale za návštevu stojí aj Brooklym Museum, či The Morgan Library and Museum, ktoré obsahuje úžasné stredoveké a renesančné poklady a knižnica sama o sebe je ohromujúca. Nenechajte sa, u niektorých múzeí, odradiť výškou vstupného . Tá je častokrát uvedená ako odporúčané vstupné a keď si ju nemôžete dovoliť, môžete zaplatiť menej.

Nejedzte v reštauračných a fast foodových reťazcoch. Načo, keď to máte aj doma. New York je výrazne etnicky rôznorodé mesto a nájdete tu kuchyne zo všetkých kútov sveta a bola by škoda to nevyužiť.

Nevozte sa kočiarmi ťahanými koňmi a okružnými autobusmi. V prvom prípade si uvedomte, že kone v tom hluku a smogu, medzi tými stovkami áut a tisíckami ľudí trpia (mesto zvažuje kompletný zákaz konským povozov práve kvôli tomuto).Tak na čo to podporovať? V druhom prípade vedzte, že z predraženého vyhliadkového autobusu síce uvidíte najdôležitejšie pamiatky, ale iba z diaľky a v rýchlosti. To už radšej choďte pešo, alebo si prenajmite bicykel.

Snažte sa nevyužívať taxíky. Existuje nepísaný zákon vesmíru: Ak sa v New Yorku ponáhľaš a zoberieš si taxík, určite uviazneš v dopravnej zápche. A ak sa neponáhľate, vedzte, že taxíky sú tu drahé a šoféri  častokrát nevedia ako sa dostať  rýchlo a presne do cieľa a veľakrát ich angličtina nie je najlepšia. Naskočte radšej do metra. Je oveľa lacnejšie, a keď sa v ňom naučíte za chvíľu orientovať, určite aj rýchlejšie. Plus, zažijete autentický New York.

Neplaťte za vyhliadkovú okružnú plavbu približne 30$. Načo? Jedna z najlepších jázd v meste je na palube trajektu na Staten Island, bezplatný  25-minútový výlet, ktorý ponúka panoramatický pohľad na Dolný Manhattan, Ellis Island a majestátnu Sochu slobody. Prípadne, za malý poplatok, vyuzite East River Ferry, táto plavba  zahŕňa výhľad na Manhattan a Brooklyn Bridge, plus trajekt spája mnoho oblastí, medzi ktorými sa ťažšie dostať metrom. Cez víkend skúste New York Water Taxi, ktorý ponúka zadarmo 20-tich minút plavby.

4