Úvod Life & Style 14 cool festivalov sveta

14 cool festivalov sveta

8874
0
ZDIEĽAŤ
14 cool festivalov sveta
14 cool festivalov sveta

Ľudia na celom svete milujú festivaly. Či už z náboženských a kultúrnych dôvodov alebo “len” kvôli zábave. Prinášame vám 14 festivalov, ktoré sú jednoducho trochu iné. Sú podivné a bizarné. Ktorý by ste navštívili najradšej?

 1. El Salto del Colacho, Španielsko. Počas tohoto festivalu preskakujú muži oblečení za diablov deti , ktoré ležia na matracoch na ulici. Festival bol ohodnotený ako jeden z najnebezpečnejších na svete. Ide tu o očistenie detí od dedičného hriechu, o snahu zabezpečiť im bezpečný život a chrániť pred chorobami a zlými duchmi.
 2. Boryeong Mud, Južná Kórea. Festival blata, ktorý každý rok pritiahne milióny návštevníkov z celého sveta. K dispozícii je bahno wrestling, bahenné bežecké preteky, šmýkanie sa na blate, blatový ohňostroj, blatové maľovanie, bahno kozmetika a iné bahno zábavy.
 3. Noche de Rábanos, Mexiko. Noc Reďkoviek. Hoci to znie ako nejaký vegánsky horor, je to festival odohrávajúci sa každý rok pred Vianocami, kedy predajcovia vyložia na pulty špeciálne vypestované nadrozmerné reďkovky a vyrezávajú do nich prekrásne vzory a ornamenty. Fakt sa nepýtajte prečo.
 4. Hod kozou, Španielsko. Štvrtú nedeľu v januári partia mladých mužov zoberie kozu, zviaže ju a hodí zo zvonice kostola dole, kde sa ju pokúsia ostatní dedinčania chytiť do obrovského plátna. Potom sa pije a tancuje. Od roku 2014 je však živá koza nahradená plyšovou.
 5. Turkey Testicle Festival, USA. Festival sa odohráva vo viacerých mestách, ale v meste Byron (Illinois) je ten najstarší. Princíp je jednoduchý: chytí sa moriak (v niektorých mestách dobytok), zabije sa a jeho semenníky (žľazy) sa vypražia a zjedia. V Srbsku majú zasa šampionát vo varení semenníkov rôznych zvierat.
 6. Cheese-Rolling Festival, Anglicko. Zoberte skutočne veľký okrúhly kus Double Gloucester syra, vyneste ho na strmý kopec za mestom Gloucester, nechajte ho kotúľať sa dolu a hecujte ľudí, aby sa za ním rozbehli a snažili sa ho chytiť. Každoročne pár ľudí skončí v nemocnici so zlomeninami.
 7. Hōnen Matsuri, Japonsko. Festival plodnosti, ktorému dominuje 280 kg ťažký a 2,5 m dlhý penis z dreva. Celý deň sa ľudia obdarúvajú maličkosťami s falickými tvarmi (lízatko v tvare penisu a iné zábavné kúsky) a pijú zadarmo saké koľko len zvládnu.
 8. La Tomatina, Španielsko. Vyzerá to tak, že Španieli si pekne ulietajú na bizarných festivaloch. Na tomto sa hádžu rajčinami. Všetci a po celom meste. Kečup tečie doslova potokom po uliciach. Neuveriteľná zábava.
 9. Eľs Enfarinats, Španielsko. Za doprovodu hudby bojujú ľudia prezlečení za vojakov Casats a Fadrins proti sebe vajíčkami a múkou. Všetko končí veľkolepým ohňostrojom a pitkou.
 10. Naki Sumo, Japonsko. Už viac ako 400 rokov sa v chráme Sensoji odohráva festival plačúcich detí. Obrovskí sumo bojovníci držia v náručiach malinké deti a snažia sa ich rozplakať. Víťazom sa stáva dieťa, ktoré plače najhlasnejšie a najvytrvalejšie.
 11. Holi festival, India. Festival jari, farieb a lásky, kedy sa obyvatelia miest vzájomne ohadzujú balónikmi naplnenými farebnou vodou a farebým práškom, tancujú a zabávajú sa. V niektorých dedinách muži spievajú provokatívne piesne, aby si tak získali pozornosť žien, ktoré ich potom “bijú” bambusovými palicami.
 12. Tunarama, Austrália. Kto povedal, že austrálčania nemajú kultúru? Majú! Napríklad na tomto festivale, kde je jednou z atrakcií hod tuniakom. Rekord je 37,23 metra a vy máte šancu ho prekonať!
 13. Up Helly Aa, Škótsko. To sa vám zíde niekoľko stoviek mužov prezlečených za Vikingov, ktorí pochodujú mestom s pochodňami, neskôr nimi zapália loď a ešte neskôr pijú a tancujú až do rána.
 14. La Pourcailhade, Francúzsko. Festival prasiat. Okrem prasacích pochúťok na vás čaká aj množstvo prasacích výziev: Prasacie preteky, súťaž o najlepší prasací outfit či najrýchlejšieho jedáka párkov. Vrchol festivalu je imitácia prasiat, kde však nestačí len kvíkať, ale celkovo sa správať ako prasa. Každá imitácia musí napodobňovať prasa v určitom období života-  od narodenia až po smrť. Víťaz zhrabne 500 eur namiesto klobások.
4