Úvod Rady a tipy Pitný režim v lete

Pitný režim v lete

2467
0
ZDIEĽAŤ
Pitný režim v lete
Pitný režim v lete

O tom, že je voda v lete dôležitejšia ako inokedy niet pochýb. Viac sa potíme a teda prichádzame o vodu a minerály. V lete nám pribúda okrem klasického potenia ešte aj tzv. vyparovanie, to znamená že čím je človek väčší tak tým viac vody sa vyparuje. Rozdiel medzi štíhlym a plnším človek môže dosahovať až pol litra tekutín.

Veľmi často sa stretávame z otázkou koľko litrov vody treba vypiť za deň. Takisto ako pri tom vyparovaní, závisí to aj od hmotnosti a zdravotného stavu človeka. Zdravý priemerný človek by mal za deň vypiť 2 až 3 litre vody. Neznamená to, že si sadnete za stôl z dvojlitrovou fľašou vody a poviete si, že teraz to musí vypiť. Pite vtedy, keď cítite smäd a pravidelnejšie počas celého dňa. Samozrejme, že pokiaľ teploty stúpajú a telo vypotí resp. vyparí viac vody, treba aj príjem o niečo zvýšiť. Večer, keď sú už teploty nižšie a chystáte sa spať, by mal byť ten príjem vody menší aby si aj obličky v noci oddýchli a neboli príliš zaťažené.

Slovensko má nádherné bohatstvo a tým sú minerálne vody. Ani si neuvedomujeme aké máme v tomto šťastie. V niektorých krajinách musia minerálne vody dovážať a tým stúpa aj ich cena. Preto to treba využiť a určitý podiel vody nahradiť minerálkou. Minerálne vody obsahujú vápnik, horčík resp. magnézium či kalcium a mnoho iných prospešných minerálov, ktoré naše telo potrebuje. So všetkým ale z mierou, pretože aj z minerálmi sa môžete „predávkovať“, čo vplýva na srdce a aj žalúdočne prostredie stráca kyslosť. Pri nadmernom požití vody či minerálnych vôd môžu nastať komplikácie v prípade chorých ľudí, zdravý ľudia sa väčšinou vedia vysporiadať s vyšším množstvom tekutín v organizme.

Zvlášť treba dbať na tekutiny pokiaľ športujete, telo má opäť zvýšený výdaj v podobe potenia. Pri nedostatku tekutín je zvýšené riziko hustnutia krvi. Pokiaľ ste zdraví tak stačí doplniť tekutinu, no pokiaľ trpíte ťažkosťami treba sa poradiť z lekárom o vhodných liekoch ktoré zriedia krv aby nenastala embólia teda upchatie ciev. Pokiaľ trpíte srdcovo-cievnym ochorením vyberajte minerálky s vysokým obsahom magnézia, kalcia a sodíka čo najmenej. Ak máte nízky tlak vyberajte minerálky z vyšším obsahom sodíka.

Čo sa týka malých detí, dojčiat, ktoré nie sú kojené, je vhodné mlieko rozrábať v dojčenských vodách, ktoré neobsahujú dusičnany. Samozrejme sú ideálne aj na pitie. Pokiaľ je dieťa iba kojené a horúčavy nie sú extrémne, nemajte obavy ak odmieta piť vodu alebo čaj, materské mlieko postačí na hydratáciu. Ak však teploty stúpajú treba ponúkať vodu. Mnohé deti odmietajú fľašu, preto vyskúšajte buď lyžičkou alebo striekačkou aby sa napili aspoň trochu.

To či pijete veľa alebo málo zistíte jednoducho tak, že vás smädí. Malé deti môžu byť ospalé, malátne, zle reagujú či v extrémnych prípadoch odpadávajú. Ak dieťatko odpadne, nelejte deňho hneď vodu, v prvom rade treba navlhčiť pery a počkať kým sa preberie, aby sa nezadusilo.

 

4