Úvod Rady a tipy Piť či nepiť kávu pred cvičením?

Piť či nepiť kávu pred cvičením?

12162
0
ZDIEĽAŤ
Piť či nepiť kávu pred cvičením?
Piť či nepiť kávu pred cvičením?

Kofeín je látkou so zaujímavými účinkami, ktoré možno využiť pre zvýšenie výkonu a rýchlejšie spaľovanie. Je však potrebné vedieť, ktoré nápoje sú vhodné a ustrážiť si dávkovanie.

Kofeín je chemická látka (alkaloid), ktorá stimuluje nervovú sústavu. Čistý kofeín má podobu bielych kryštálov, väčšina z nás ho však pozná skôr ako súčasť mnohých nápojov (kávy, čaju, sýtené limonády), prípadne niektorých pokrmov (čokoláda).

5 dôvodov, prečo si dať kávu pred cvičením

1.Spálite viac kalórii

Kofeín zrýchli váš metabolizmus, vďaka tomu vaše telo pracuje “na vyššie otáčky” (zvýši sa aj tepová frekvencia) a celkovo tak spálite počas cvičenia – a po cvičení – viac kalórií, než keby ste rovnaký tréning absolvovali bez šálky kávy.

2.Zvládnete viac opakovaní, vydržíte dlhšie

Kofeín rozprúdi krv vo vašom tele, svaly tak budú oveľa viac zásobované kyslíkom. Vďaka tomu zvládnete behom cviku viac opakovaní – oddialite bod únavy. A viac opakovaní na hrane vašich možností spravidla znamená budúci posun vo výkonnosti.

3.Budete mať vyšší prah bolesti

Ako stimulačná droga kofeín tiež zvyšuje prah bolesti. Vďaka tomu dokážete prekonať určité ťažkosti pri cvičení. Tu je nutné spomenúť, že by ste nikdy nemali ísť cez bolesť, ktorá môže značiť zranenia. Kofeín však opäť môže pomôcť posunúť váš výkon len o krôčik ďalej: Tam kde by vás bolesť svalov inokedy už nepustila, zvládnete s kofeínom ešte niekoľko opakovaní alebo ubehnúť niekoľko metrov – a opäť platí, že v tejto chvíli sa posúvate za svoje hranice.

4.Budete odhodlanejšia

Kofeín zvyšuje vašu odhodlanosť … A nehovoríme tu len o placebo efekte. Kofeín vás skutočne nabudí, dodá vám potrebnú energiu a odbúra prípadnú nechuť začať cvičiť. Začať bude skrátka jednoduchšie. Počas cvičenia sa navyše budete viac koncentrovať na svoj výkon.

5.Čaj je účinný antioxidant

Najmä zelené čaje sú preslávené svojimi blahodarnými účinkami na naše zdravie. Mnoho antioxidantov, ktoré obsahujú, pomáha prečisťovať telo a spomaľovať starnutie, znižujú riziko rakoviny a srdcových chorôb. Antioxidanty obsahuje aj káva, s čajom sa však v tomto ohľade nemôže rovnať. Oproti tomu čaj však spravidla obsahuje menšie množstvo kofeínu.

Nápoje vhodné pre príjem kofeínu pred cvičením

Je dôležité počítať kalórie v nápojoch, ktoré pred cvičením konzumujete. Vhodné sú spravidla “čisté podoby” nápojov pripravených zo zdrojovej suroviny. Inak povedané, ideálne je ten nápoj, ktorý neobsahuje žiadne ďalšie prísady (cukor, mlieko, smotanu …), teda espresso, prekvapkávaná káva a luhované čaje.

Nápoje nevhodné pre cvičenie

Logicky nevhodnými nápojmi potom budú všetky sladené nápoje a limonády, energetické nápoje a špeciálne druhy kávy od cappuccina po sladené výtvory s karamelovým sirupom a hromadou šľahačky posypanej čokoládou. V takom prípade totiž síce možno zrýchlite spaľovanie kalórií počas cvičenia, samotným nápojom ste však kalórií skonzumovali viac, než koľko počas následnej hodiny cvičenia spálite.

4