Úvod Rady a tipy Mýty o strese

Mýty o strese

12572
0
ZDIEĽAŤ
Mýty o strese
Mýty o strese

Stres prežíva každý z nás. Nepríjemný pocit v žalúdku, chvenie, studený pot a mnoho ďalších špecifických príznakov, proti ktorým sa snažíme často bojovať a neúspešne. V tomto článku si predstavíme mýty o strese, ktoré sa určite oplatí poznať.

  • So stresom sa nedá nič robiť

A my vám povieme že dá! Samozrejme že sa s ním dá niečo robiť. Aby sme sa stresu efektívne vyhli, musíme poznať pravú príčinu. Bojíme sa rozprávať pred publikom? Nie, nieje to prirodzené! Pred týmto stresom bol je niekde hlboko vo vašej pamäti zabudovaná spomienka. Videli ste, že sa niekto niekomu na základe jeho prejavu vysmieva? Pád na javisku? Prenášate to na seba, neviete sa tomu ubrániť pretože vám to hovorí vaše vnútro. Máte pochybnosti, strach a vzniká stres.

  • Vplýva na všetkých rovnako

Vráťme sa situácií z predchádzajúceho odseku. Ako to, že prezident, vrcholový rečníci či absolútne neprofesionálne babky na vianočných akadémiách prednášajú bez zjavného stresu? Musíme si uvedomiť, prečo vlastne sa tak obávame o svoju povesť, o seba. Zakokceme sa? Zabudneme text? Podkneme sa? Je to všetko o tréningu. O vyrovnaní sa so sebou, so svojim prirodzeným strachom a očakávaniami. Musíme si uvedomiť že nám nič nehrozí a tréningom, napríklad aj pri rozprávaní sa so zrkadlom sa môže váš rečnícky prejav zlepšiť. Lepší rečnícky prejav – viac sebavedomia – menej stresu – úspech.

  • Zaručené metódy proti stresu

Absolútna nepravda! Nikdy nemáte nič zaručené! Stres je váš pocit. Ak zmizne jeden, často sa objaví ďalší. Výhodou je, ak vieme ako sa ho zbaviť. Často googlite a prosíte o radu na zmiernenie stresu? Rady, ktoré pomohli iným nemusia vám a opačne. Často sa stretávame aj s placebo efektom, ktorý je avšak v týchto situáciách viac než priaznivý. Nemáme pravdu?

  • Alkohol či cigareta to vyriešia!

Nie nevyriešia. Tento pocit nezničia ale prenesie sa na vás iný a často krát horší. Úzkosť? Sklony k depresií? Nemusí to byť náhle, ale postupom času je náš organizmus vyčerpaný z toľkého dusenia sa. Cigarety či alkohol nefiltrujú váš stres! Pridávajú ostatným a často horším pocitom. Dej graduje.

  • Žiadne príznaky, žiaden stres?

Mylná ale často príjemná predstava. Súvisí to aj s bodom štyri. To, že sa na nás neprejavujú žiadne známe príznaky stresu môžeme pripisovať cigarete, alkoholu alebo prehnanej kontrole tela. Aj tá spôsobuje emočný výbuch!

Toto bolo zopár príkladov o mýtoch ktoré kolujú v mysliach laikov. Je to naozaj poburujúce ale aj zarážajúce zároveň, pokiaľ sa zameriame priamo na merit veci. So stresom treba bojovať avšak tento boj nikdy úplne nevyhráme. Život prináša stále nové a nové výzvy, ktoré absoluvujeme či sa nám to páči a či nie. Stres nieje prirodzený, ani naturálny ani žiadne iné raw slovo. Stres treba dostať pod kontrolu. V mnohých prípadoch zničí (inak perspektívne) vzťahy, a na kariéru speváka môžete zabudnúť.. V dnešnom svete existuje veľa alternatív k vyskúšaniu, avšak najosvedčenejším je vás stress-mentor. A ako zvládate stres vy?

 

 

4