Horská turistika je krásnym koníčkom, ktorému prepadá čoraz viac ľudí. Hory, okolitá príroda a ticho vám totiž poskytnú priestor na regeneráciu ako vášho tela, tak aj mysle. Na čo by ste však pred žiadnou túrou nemali zabudnúť?
#1: Premyslite si, koho chcete vziať so sebou
Na túru idete predovšetkým preto, že si chcete psychicky oddýchnuť. Dobre teda zvážte výber ľudí, ktorí vám budú robiť spoločnosť a vyberajte si tak, aby ste sa po celý čas cítili príjemne a uvoľnene.
#2: Vyberte si destináciu
Pri výbere zvážte nasledovné faktory:
– výhľady, ktoré vám vybraná trasa ponúka
– prístupnosť (terén, náročnosť trasy)
– dostupnosť značených turistických chodníkov
– dĺžka túry (ako časová, tak aj vzdialenostná)
#3: Pri balení nezabudnite na dostatok vody
Žiadna túra sa nezaobíde bez rizika, preto s ním rátajte aj pri balení batoha. Určite si doňho vložte dostatok tekutín, odporúča sa minimálne 0,5 litra na 1 hodinu trasy. Na 8 hodinovú túru si tak pribaľte minimálne 4 litre vody. Dobré je však rátať s nejakou rezervou – ľahšie znesiete ruksak s vyššou váhou, než prípadnú dehydratáciu.
#4: Nepodceňte výber obuvi
Jednou z najčastejších príčin úrazov pri turistike je práve nevhodne zvolená obuv. Neurobte túto chybu aj vy a investujte nielen do pohodlných a pevných topánok s hrubou podrážkou, ale aj do kvalitných ponožiek. Z tých si do ruksaku pribaľte vždy aj náhradný pár.
#5: Investujte do funkčného oblečenia
Oblečenie, ktoré si zvolíte na túru by malo byť funkčné, priedušné a pohodlné. Najlepšie spravíte, ak ho budete vrstviť – jednotlivé vrstvy tak môžete pridávať alebo uberať počas celej túry tak, aby ste sa cítili čo najlepšie. Nezabudnite tiež nato, že najvrchnejšia vrstva vášho oblečenia by mala byť vodeodolná.
#6: Chráňte sa pred slnkom
Slnko môže byť vo vyššie položených oblastiach naozaj nebezpečné. Nezabudnite si preto pribaliť 3 veci: krém s UV filtrom, kvalitné slnečné okuliare a šiltovku alebo čiapku, ktorá vás ochráni pred úpalom.
#7: Dajte si záležať na výbere stravy
Vhodné je jedlo, ktoré nepodlieha rýchlej skaze, ktoré vám nezaberie v batohu veľa miesta a ktoré vám dodá potrebnú energiu. Pripraviť si môžete napríklad nejaký chutný sendvič, zmes orieškov, či ovocie, no nevyhýbajte sa ani sladkostiam, ktoré si inak možno odopierate.
#8: Nezabudnite niekomu blízkemu povedať, po akej trase sa budete pohybovať
Je naozaj dôležité, aby niekto z vašej rodiny alebo nejaký váš blízky priateľ vedel, kde sa budete pohybovať. Turistika je totiž krásna, no niekedy môže byť zradná a ak by prišlo k najhoršiemu, je obrovskou výhodou, ak záchranári majú informáciu o tom, kde by sa nezvestný turista mohol nachádzať.
#9: Nezabúdajte na praktickú lekárničku
Čím je lokalita, ktorú ste si zvolili nebezpečnejšia, tým väčší dôraz by ste mali klásť na vybavenie lekárničky, ktorú si do ruksaku určite pribaľte. Vždy by ste so sebou určite mali mať minimálne obväzy a dezinfekčný prostriedok.
#10: Uistite sa, že vaša fyzická kondícia je dostatočná
Nie každá túra je určená pre začiatočníkov a preto je dôležité, aby ste úprimne zvážili svoju fyzickú zdatnosť skôr, než by mohlo byť neskoro. Ak s turistikou len začínate, určite si na začiatok nezvoľte nejakú náročnú trasu – začnite tými najjednoduchšími a postupne sa zdokonaľujte.