Úvod Rady a tipy Ako dlho môžem používať pneumatiky? Nie všetko závisí len od dezénu

Ako dlho môžem používať pneumatiky? Nie všetko závisí len od dezénu

1465
0
ZDIEĽAŤ
Ako dlho môžem používať pneumatiky? Nie všetko závisí len od dezénu
Ako dlho môžem používať pneumatiky? Nie všetko závisí len od dezénu

Za kvalitou stojí niekoľko základných kritérií

Názory na to, ako má vyzerať spoľahlivá a kvalitná pneumatika sa u mnohých vodičov líšia. Nie je všetko len o hĺbke dezénu a o predpísaných číslach, ale aj o iných vlastnostiach, ktoré sú rovnako dôležité. Letné pneumatiky sú podľa zákona spoľahlivé vtedy, ak majú hĺbku dezénu aspoň 1,6 mm. Odborníci sa však smejú, pretože tento rozmer je už nielen na hranici, ale skôr by sme ho mohli považovať za nedostatočný a pre jazdu nebezpečný. Mnohí sa zhodujú v tom, že ak vaše auto počas letnej sezóny nejazdí s dezénom aspoň 3 mm, môžete pneumatiky rovno vyhodiť a kúpiť si nové. Podľa zákona síce pokutu nedostanete no v prípade silného dažďa môžete na ceste zažiť skutočné problémy, ktoré nikto nepotrebuje.

Ako zistím, či je pneumatika ešte postačujúca?

To, či je hĺbka dezénu na vašich pneumatikách postačujú aj na ďalšiu sezónu si môžete jednoducho zmerať aj vy. Treba však myslieť na to, že jeho hĺbku dobre zmeriate na ploche pneumatiky, ktorá prichádza do styku s vozovkou. Na okrajoch túto hĺbku nikdy nemerajte, pretože kvôli prejazdom cez zákruty je tu dezén iný ako je skutočný rozmer. Ak bude pneumatika veľmi zničená, zistíte to aj vďaka jej zvláštnej farbe, pretože nebude čierna, ale sivá, hnedá alebo hrdzavá. Veľkým výkričníkom pre každého vodiča sú aj rôzne praskliny a podivné zvuky počas jazdy, ktoré vám dajú najavo, že s gumou niečo nie je v poriadku. Treba si však všímať signály, ktoré vám auto dáva a sami prídete na to, kedy je vhodný čas zakúpiť si novú sadu. Pri kúpe treba byť obozretný a riadiť sa nielen cenou, ale najmä recenziami a výsledkami hodnotení.

Motoristom pomáhajú najmä testy pneumatík, ktoré sú každý rok vykonávané s cieľom uľahčiť im výber. Výbornou voľbou je značka Continental, ktorá je zárukou spoľahlivosti a kvality. Tento nemecký gigant je známy po celom svete čo dokazuje aj tým, že patrí k najpredávanejším značkám. Pneumatiky Continental sú výnimočné výrobou pomocou najnovších moderných technológií, čím prinášajú na trh rôzne inovácie. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad bezdušová pneumatika alebo dvojzmesové zloženie dezénu. Zaujímavosťou je, že ich výrobky sú testované na vlastnom modernom okruhu v Hannoveri, vďaka čomu produkty neustále vylepšujú. Z letných dezénov značky Continental sú najobľúbenejšími ContiSportContact 5, ContiPremiumContact 5 a novinka SportContact 6. Okrem toho však značka prináša množstvo iných výrobkov, z ktorých si vyberie každý jeden vodič presne to, čo mu vyhovuje. Neodkladajte výmenu pneumatík na ďalší rok, ale doprajte si pohodlnú a bezpečnú jazdu už teraz.

4