Úvod Rady a tipy Aj plastové dvere potrebujú starostlivosť. Ako na to?

Aj plastové dvere potrebujú starostlivosť. Ako na to?

1822
0
ZDIEĽAŤ
Aj plastové dvere potrebujú starostlivosť. Ako na to?
Aj plastové dvere potrebujú starostlivosť. Ako na to?

Možno sa to v dnešnej modernej dobe plnej inovácií a technológií nemusí zdať, no plastové vchodové dvere sú stále najčastejšou voľbou majiteľov rodinných domov. Hoci je hliník alebo drevo dizajnovo krajšie a príťažlivejšie, plast vyhráva svojimi vlastnosťami a cenou.

To isté platí aj pre okná, pretože keď sa pozrieme na kritérium plastové okná cena tak zistíme, že ide o najvýhodnejšiu voľbu na trhu.  Zákazníkov však osloví aj dobrá izolácia, odolnosť a dlhá životnosť, ktorá vie v niektorých prípadoch presiahnuť až 50 rokov. Plast je síce nenáročný na údržbu, no to neznamená že sa o neho nemusíme vôbec starať. Aj tie si z času na čas vyžadujú pozornosť a preto by ste ju nemali v žiadnom prípade zanedbať.

Ako sa o dvere starať?

Základom celej starostlivosti je ich čistenie, ktoré zvládne naozaj každý. Nie je dobré používať rozpúšťadlá a ani prášky, postačí čistá horúca voda. Vďaka nej dokážete mokrou handričkou očistiť nielen sklo ale aj plast. Povrch tak zostane čistí a ničím ho nepoškodíte. Dôležité je však aj premazanie kovania, jeho nastavenie a regenerácia tesnenia vhodným roztokom.

Vchodové dvere plastové majú vo väčšine prípadov po celej výške kovovú lištu, na ktorej sa nachádzajú uzamykacie body. Ide o tri, štyri alebo päť bodov, ktoré sú niekedy znázornené kvapkou na lište. Presne na toto miesto je potrebné aspoň raz za rok doplniť olej, aby dvere fungovali bez problémov. Použiť môžete napríklad originál olej na údržbu kovania, ale aj olej na bicykle. Nie všetky dvere však majú túto značku v podobe kvapky a v tom prípade je potrebné doplniť ho na miesta, kde sa nachádza otvor na lišty kovania.

Rovnako dôležité je aj nadstavenie kovania na dverách a to najmä vtedy, ak pocítite že dobre netesnia. Častým problémom je nízky prítlak krídla o rám čo je spôsobené tým, že tesnenie po čase nie je pružné tak ako má byť. Krídlo je potrebné o rám pritlačiť silnejšie no nezabúdajte na to, že každý lištový zámok má odlišnú reguláciu prítlaku. Môže nastať problém aj so šúchaním dverí o prah a vtedy treba nastaviť pánty. Stačí, ak dvere podvihnete alebo pritiahnete ovisnuté krídlo k pántom z bočnej strany.

Ošetriť by ste raz za čas mali aj tesnenie, ktoré nielenže starne, ale stráca aj svoju pružnosť. Dokonca môže dôjsť aj k jeho popraskaniu a to z dôvodu, že ide o prírodný materiál podliehajúci vplyvom počasia. Stačí, ak ho raz ročne ošetríte originálnym roztokom alebo silikónovým olejom. Aj keď plastové dvere a okná patria k tým lacnejším, v prípade že sa o ne budete starať splnia svoju funkciu dokonale. Netreba zabúdať na to, že čím viac starostlivosti im doprajete, tým dlhšie vám budú slúžiť.

4