Úvod Rady a tipy 6 znakov vysokej emočnej inteligencie

6 znakov vysokej emočnej inteligencie

18314
0
ZDIEĽAŤ
6 znakov vysokej emočnej inteligencie
6 znakov vysokej emočnej inteligencie

Čo je to vlastne emočná inteligencia (EQ)? Je to vlastne vnímanie a chápanie pocitov našich, či pocity iných ľudí. Vedia vyjadrovať pocity takým spôsobom, akoby nám hovorili z duše. Máte vysokú emočnú inteligenciu?

  1. Slovná zásoba

Ľudia majú tendenciu popisovať svoje pocity jednoduchšími slovami, či slovnými spojeniami ktoré tak úplne nepopisujú ich pocity.  Pre emočne vyspelú ženu či muža je presné popísanie svojich emócií úplným základom – majú lepšie pochopenie pre ich emočný stav.

Štúdie preukázali, že schopnosť rozlišovať emocionálne stavy uľahčuje reakcie na niečie situácie. To znamená, že vás lepšie pochopia, pomôžu. Široká slovná zásoba je jednou z vecí ktorá pomáha pri zlepšení psychického stavu, laicky to znamená ak vám kamoška navrhne aby ste sa jej vyrozprávali, napríklad.

  1. Záujem o druhých ľudí

Emočne vyspelí ľudia nelipnú len na svojich životoch, ale neriešia len osudy druhých. Vedia kedy je dosť naozaj dosť. Navrhnú vás pomoc, ak ju potrebujete. Podajú vám pomocnú ruku bez toho, aby ste ich museli prosiť na kolenách. Starajú sa a nie len vtedy, keď ste v priadku a nič vás netrápi. Spýtajú sa, prečo ste zamyslená, prečo ste sa usmiali alebo čo vás rozplakalo. Starajú sa.

Či vám je dobre, zle alebo plačete kvôli filmu. Pomôžu. Sú zvedaví, sú starostliví. Nezaujímajú sa len preto, aby vás mohli rozoberať pred celou dedinou ale preto, aby ste boli rozoberané čo najviac – aby ste boli šťastné.

  1. Nebránia sa zmenám

Je pravda, že tento bod je tak trochu subjektívny. Avšak, čo už nie je v tejto dobe? Ženy či muži s vysokým EQ sa nebránia zmenám. Nevnímajú ich ako katastrofu, ako koniec. Naopak. Vnímajú ich ako nové príležitosti, nové nápady či pocity.

Či sa jedná o sťahovanie do inej krajiny, alebo prehodenie nábytku. Pre týchto ľudí je charakteristické časté presťahovanie nábytku, menenie obrazov, rutina pre nich nemá význam. Často ju menia.

  1. Sila a slabosť

Poznajú svoje silné a slabé stránky. Vedia ich využívať, neboj sa prezentovať i svoje nedokonalosti. Uvedomujú si ich váhu a v konečnom dôsledku to, že nedokonalosti sú práve tým, čím sú výnimočné.

  1. Schopní pochopiť druhých

Hlavou zložkou tohto bodu je, že nielen sú schopní ostatných pochopiť ale i sa snažia. Žiaden človek nedokáže zrazu pochopiť pocity iných. Je to, nepekne povedané, tréning. Nikto nevie, čo nám život prichystá do cesty avšak títo ľudia sa s nimi vyrovnávajú lepšie, alebo naopak horšie. Sú citliví, ale i silní. Sú dostatočne vyspelí nato, aby dokázali ‚‘‘ trénovať‘‘. Znie to desivo, akoby to bol šport. Avšak nemyslíme to v pravom slova zmysle. Snažia sa vás pochopiť, vedia ako chápať.

  1. Neboja sa robiť chyby

Chyby sú ľudské a presne to si uvedomujú. Chyby nie sú niečo negatívne, zlé. Vedia, že samotné chyby nepredstavujú negatívne pocity – negatívny dopad majú až následky. Je naozaj výhodné vedieť, že buď vyhráme. A ak nie, naučíme sa. Najlepším prostriedkom je učiť sa z cudzích chýb. Znie to možno fatálne, ale je to účinnejšie. Osôbka s vysokým EQ je aj osoba, ktorá vidí v chybách možnosť rásť a učiť sa.

Našli ste sa v týchto bodoch? Tieto prejavy sa môžu objaviť počas života, po zlej životnej situácií. Všetko je len súčasťou vášho životného posunu – toho psychického. Dúfame dievčatá, že týchto zlých životných situácií bude vo vašom živote čo najmenej. Áno, nie je to podmienka.

4