Úvod Life & Style Pôžička na materskej? Nie je to nemožné!

Pôžička na materskej? Nie je to nemožné!

1545
0
ZDIEĽAŤ
Pôžička na materskej? Nie je to nemožné!
Pôžička na materskej? Nie je to nemožné!

To, že materská dovolenka je všetko iné, než dovolenka, vám potvrdí takmer každá mamička. Starostlivosť o dieťa je náročná a ak sa k bežným denným starostiam pridajú aj tie finančné, problém je na svete. Niekedy by pomohla aj malá peňažná výpomoc, ktorú by bolo možné postupne splácať. Aké sú šance mamičiek získať pôžičku počas materskej dovolenky?

Pred tým, ako sa začnete obzerať po poskytovateľoch pôžičiek, povedzte si úprimne – budete vedieť pôžičku splácať? Ak je vaša odpoveď áno a ste presvedčené, že finančná kríza je u vás len dočasná záležitosť, máme pre vás potešujúcu správu. Materské a rodinné príspevky väčšina poskytovateľov finančných produktov považuje za akceptovateľný príjem. Sú to predsa financie, ktoré vám chodia na účet v stanovenom termíne a počas konkrétneho obdobia. Je teda predpoklad, že z tejto sumy budete vedieť malú časť ukrojiť a splácať poskytnutú pôžičku.

Aké sú vaše možnosti?

Prvé kroky by ste mali smerovať do banky, v ktorej máte vedený účet. V závislosti od toho, akú vysokú sumu potrebujete, požiadajte buď o tzv. kontokorentný úver, teda o možnosť prečerpania účtu, alebo o spotrebný úver.

Ak ste vo vašej banke nepochodili, skúste sa obrátiť na druhú. Pokiaľ sa vám však množia zamietavé odpovede, pravdepodobne banka ohodnotila vašu finančnú dôveryhodnosť ako nízku. Najčastejším dôvodom pre tento krok je príliš vysoká zadlženosť žiadateľa o úver, meškanie so splátkami existujúcich pôžičiek, časté čerpanie peňazí na kreditnú kartu či nízky príjem.

Pokiaľ ste v bankách nepochodili, nevešajte hlavu. Máte ešte možnosť obrátiť sa na nebankovky. Sú to finančné inštitúcie, ktoré poskytujú krátkodobé pôžičky, často však za nevýhodnejších podmienok. Platí tu jednoduchá matematika – čím nižšia je vaša finančná dôveryhodnosť, tým vyšší úrok zaplatíte.

Dôverujte, ale preverujte

Nech sa už rozhodnete pre úver z banky alebo z nebankovky, pred podpisom zmluvy si vždy preverte, či:

  • dokážete pôžičku splácať v stanovenej sume a načas,
  • výška úroku nepredraží výslednú sumu, ktorú napokon zaplatíte,
  • sú s poskytnutím či splatením pôžičky spojené ďalšie poplatky,
  • je možné splatiť pôžičku predčasne.

Pokiaľ ide o peniaze, ostýchavosť treba dať bokom. Nechajte si vysvetliť všetko, čo vám nie je jasné a požiadajte poskytovateľa krátkodobého úveru o výpočet celkovej sumy, ktorú napokon zaplatíte. Práve tá by mala byť zásadným kritériom, podľa ktorého sa rozhodnete, či si pôžičku vezmete alebo nie.

Ak by ste však nikde so žiadosťou o úver nepochodili, musíte sa poobzerať po iných možnostiach. Jedným z riešení môže byť ďalší príjem. Niektoré firmy hľadajú práve mamičky na materskej dovolenke a ponúkajú prácu na doma a na pár hodín denne.

V každom prípade je vhodné spraviť si malé domáce účtovníctvo a určiť svoje príjmy, výdavky a začať šetriť. Je až neuveriteľné, koľko dokážu ľudia minúť na strave a pri tom toľko potravín ani len neskonzumujú a vyhodia. Prípadne čo tak vyskúšať nakupovať len potraviny v zľave? Kým Vaše dieťatko spí pelistujte si online letáky obchodov vo Vašom okolí a urobte si nákupný zoznam. Ak Kaufland leták neponúkne všetko čo potrebujete, tak hľadajte ďalej v inom letáku. Pri nákupoch si tak spravíte aj malú prechádzku s Vašou ratolesťou.

 

4