Úvod Rady a tipy Online kalkulačka PZP

Online kalkulačka PZP

89
0
ZDIEĽAŤ

Nevyhnutnosť, na ktorú väčšina motoristov pozerá len skrz cenu. Keďže ide o zákonnú povinnosť, obísť sa ju nevyplatí. A PZP vám pri škodovej udalosti nenahradí škodu na vašom vozidle, iba tú, ktorú by ste spôsobili inému vodičovi, tak sa dá ľahko uveriť, že na poistení chce každý skôr ušetriť. Dá sa to však?

Vďaka PZP online kalkulačke si porovnáte najlepšie ceny

Na to, aby ste si našli to najlacnejšie PZP vám poslúži online kalkulačka uzavripzp.sk. Vďaka nej si jednoduché a rýchlo vyhľadáte to, kvôli čomu by ste museli obehať pobočky poisťovní. Ušetríte tak nielen peniaze, ale aj čas.

Povinné zmluvné poistenie si môžete uzatvoriť v 12 poisťovniach. Ponúk je teda dostatok. Ako si medzi nimi vybrať? Online kalkulačka porovná všetky ponuky, ktoré sú dostupné. Formulár kalkulačky je pritom jednoduchý, stačí vyplniť len niekoľko základných údajov. Vďaka nim si budete môcť vybrať to najlacnejšie PZP.

  • Údaje o vozidle – kvôli správnemu výpočtu sú potrebné informácie o vozidle, pretože viaceré z nich sa výrazne podieľajú na cene za zákonné poistenie. Dôležité sú údaje ako značka a model vozidla, rok výroby, objem valcov, výkon motora, druh paliva, najväčšia prípustná celková hmotnosť a počet miest na sedenie.
  • Údaje o držiteľovi vozidla – tu tých údajov nie je veľa, napriek tomu sú veľmi dôležité pri tvorbe ceny. Postačí, aby ste vyplnili právnu formu, dátum narodenia, miesto bydliska a PSČ, rok nadobudnutia vodičského oprávnenia a kedy ste si zakúpili prvé auto.
  • Doplnkové údaje – tieto posledné údaje slúžia viac menej na uplatnenie rôznych zliav. Najpodstatnejšia je otázka o predchádzajúcom bezškodovom priebehu. potom je tam otázka o tom, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov, či ste vlastníkom preukazu ZŤP a nakoniec ešte otázka, či máte uzatvorené aj iné poistenie v inej poisťovni.

Ktoré údaje najviac ovplyvňujú cenu PZP?

Ako sme už uviedli vyššie, tých údajov je viac. V podstate všetky informácie, ktoré zadávate do online kalkulačky sú potrebné kvôli správnemu určeniu ceny. Aj keď PZP nie je komerčný produkt a nie je pre poisťovne tak ziskový ako napr. havarijné poistenie, poisťovne si aj tu pozorne začleňujú vozidlá a ich majiteľov do rôznych rizikových kategórií.

Asi najviac ovplyvňuje cenu predchádzajúci bezškodový priebeh. Poisťovňu zaujíma, koľko rokov dozadu ste nezapríčinili žiadnu nehodu, resp. neuplatnili si poistné plnenie. Škodový priebeh sa dokladuje za nepretržité obdobie, takže ak ste povedzme zapríčinili nehodu pred štyrmi rokmi, pred tým ale niekoľko rokov nič a ani potom, môžete si vydokladovať bezškodový priebeh len za uplynulé tri roky.

Ďalšie údaje, ktoré ovplyvňujú cenu PZP, sú vlastne všetky faktory, ktoré môžu byť považované za rizikové. Čo sa týka vozidla, úlohu teda zohráva značka a model vozidla a tiež výkon motora. Silné športové autá sú považované za rizikovejšie, teda za poistenie takéhoto auta si určite priplatíte.

Ten istý princíp, teda rizikovosť, zohráva úlohu aj pri samotnom držiteľovi vozidla. Mladý a teda neskúsený vodič, je považovaný za rizikového, a je pravdepodobné, že ho PZP vyjde drahšie ako už skúsenejšieho vodiča. Takú istú rolu tu zohráva aj bydlisko držiteľa vozidla. Ak býva vo veľkom meste, kde je rušnejšia premávka, hrozí tam automaticky aj viac škodová udalosť. V menšom meste je to riziko menšie. A teda aj cena bude nižšia.

Rôzne zľavy

V neposlednom rade na cenu poistenia vplývajú aj rôzne zľavy, ktoré poisťovne svojim klientom poskytujú. Podľa nich si takúto zľavu zaslúži napr. držiteľ preukazu ZŤP. Poisťovne bežne poskytujú zľavu aj klientom, ktorí majú u nej uzatvorené aj iné poistné produkty.

Ako je vidieť, tak všetky otázky, ktoré sú uvedené vo formulári online kalkulačky PZP sú presne smerované, aby vám mohli poskytnúť správny prehľad cien povinného zmluvného poistenia. Pri každej ponuke PZP máte samozrejme rozpísané aj ostatné všeobecné podmienky poistenia, ktoré je potrebné si tiež dobre naštudovať. Niekedy môže byť rozdiel v cene poistenie len pár eur, ale drahšie vám môže poskytnúť rozšírenejšie služby alebo nejaké pripoistenie. Takže pri hľadaní sa zamerajte nielen na cenu, ale aj na poskytované výhody a iné služby.

 

4