Úvod Life & Style Kruhový tréning a jeho výhody

Kruhový tréning a jeho výhody

6934
0
ZDIEĽAŤ
Kruhový tréning a jeho výhody
Kruhový tréning a jeho výhody

Kruhový tréning je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou tréningovou metódou, s ktorou sa stretnete na mnohých skupinových cvičeniach. Ako by mal správny kruhový tréning vyzerať? Čo ho charakterizuje? Pre koho je vlastne vhodný?

O kruhovom tréningu

Už z názvu kruhový tréning vyplýva, že pri tejto silovo vytrvalostnej metóde sú cviky cvičené v kruhu – odcvičíte daný počet opakovaní jedného cviku, prejdete na ďalší cvik, a hneď ako odcvičíte všetky, tak celý tréningový okruh opakujete.

Počet tréningových kolies je spravidla 2-6. Počet cvikov je ovplyvnený typom kruhového tréningu a počtom svalových partií, na ktoré je tréning zameraný, a preto sa značne líšia – cvikov tak môže byť 5, 10 alebo aj 15. Počet opakovaní je tiež rôzny, ale v zásade platí, že jednotlivé cviky by ste nemali cvičiť dlhšie ako 1 minútu.

Rýchle zaťaženie viacerých svalových skupín

Dôležitou charakteristikou kruhového tréningu je, že je zameraný na viac svalových skupín. Dobrý kruhový tréning je vždy zostavený tak, aby po sebe vždy nasledovali cviky na odlišné svalové skupiny. Často sa možno stretnúť aj s kruhovými tréningami, ktoré sú zložené iba z 1 cviku na každú svalovú skupinu.

Kruhovým tréningom teda ušetríte naozaj veľa času oproti klasickému cvičeniu v sériách. Pri cvičení v sériách totiž musíte čakať aj niekoľko minút, než sa môžete pustiť do ďalšej série. To pri kruhovom tréningu však neplatí – pri ďalšom cviku totiž posilňujete inú svalovú skupinu, ktorá je vždy oddýchnutá. Preto je možné robiť medzi cvikmi oveľa kratšie pauzy. Ich dĺžka sa tak zvyčajne pohybuje do 1 minúty.

Vysoká intenzita

Krátke pauzy robia tréning oveľa intenzívnejším – potíte sa, chcete si ľahnúť, vykašľať sa na to. Je to výzva. „Kruháč“ tak nie je úplne vhodný napríklad pre tých, ktorí si chodia do posilňovne skôr zapózovať pred zrkadlom než si zacvičiť.

Nie, teraz vážne. Všeobecne kruhový tréning nepatrí medzi metódy objemového tréningu. Ak sa teda snažíte nabrať svalovú hmotu, kruhový tréning naozaj nie je tou správnou voľbou.

Pre koho je teda kruhový tréning vhodný?

Vysoká intenzita je ideálna na chudnutie, spevnenie či vyrysovanie svalov. Pripravujete sa na leto? Kruhový tréning je jednou z možností, ktorú hľadáte.

Kruhové tréningy sú však často (nie vždy!) zamerané na svaly celého tela, a preto je táto metóda vhodná pre začiatočníkov. Pri kruhovom tréningu začiatočník vybuduje silový základ, spevní svaly celého tela, rozvinie svalovú vytrvalosť a zbaví sa prípadného prebytočného tuku. Preto je kruhový tréning skvelou voľbou pre začiatočníkov.

Kruhový tréning je silovo vytrvalostnou tréningovou metódou a môže byť zaujímavým spestrením aj pre pokročilých, ktorí sa zaoberajú práve rozvojom sily či vytrvalosti.

 

 

4