Úvod Rady a tipy 5 (ne)prekvapujúcich dôvodov prečo nemôžete vnoci spať

5 (ne)prekvapujúcich dôvodov prečo nemôžete vnoci spať

6695
0
ZDIEĽAŤ
5 (ne)prekvapujúcich dôvodov prečo nemôžete vnoci spať
5 (ne)prekvapujúcich dôvodov prečo nemôžete v noci spať

S nespavosťou sa počas života stretne väčšina z nás.  Niektorých šťastlivcov to stretne raz za čas, iných možno mesiac vkuse. Všetko  je postavené na princípe akcie a reakcie a nespavosť nie je žiadnou výnimkou. Počas dňa si vytvárame prostredie na spánok bez toho, aby sme to vôbec tušili. Hráte sa na mobile? Máte zajtra dôležitú skúšku? Tieto deje môžu byť jednou z príčin, prečo nemôžete v noci spať.

  1. Stres

Ako sa dalo očakávať, stres je jedným z tých najnegatívnejších vplyvov ktorý na nás pôsobí. Nemyslíme to len čo sa nespavosti týka, ale nepriaznivo vplýva na náš vzhľad, duševné pohodlie či fyzickú kondíciu nášho organizmu. Taktiež, ako sme si vyššie povedali, je jedným z dôvodov prečo nemôžete v noci oka zažmúriť. Dá sa povedať, že ste také vystresované až nemôžete spať. Podvedome sa trýznite myšlienkami neúspechu a ta podobne. Ako to celé zvládnem? Dám to na A? Často je to dôvodom nespavosti študentov. Taktiež sa objavuje deň pred tým, ako objavíme niečo nové. Prvý deň v škole či práci? Pripravte sa na nespavosť. Tá však nemusí byť vo všetkých prípadoch rovnaká.

  1. Priveľa zdriemnutí

Aj tento fakt je celkom logickým. Proste sa prespíte. Ste počas dňa také vyčerpané a unavené.. až .. sa rozhodnete si pospať. Pol hodinku? Hodinku až dve? Priveľa. Váš organizmus nie je stavaný na zdriemnutia. Hrozí prehodenie režimu a tak podobne. To znamená cez deň spať a v noci? Budete behať po dome s prachovkou, lebo bude o pár hodín sobota.

  1. Používanie mobilu a notebooku.

Aby sme to upresnili, jedná sa o používanie mobilu a notebooku v posteli. Počas dňa si podvedome či vedome vytvárame prostredia, pre určité práce. Vedome asi tak, keď si zariaďujeme dom. Toto je kuchyňa a tu sa varí. Spálňa lebo sa tu oddychuje a tak podobne. A podvedome? Podvedome si vytvárame možno také podkategórie prostredí. Málokto sa dokáže učiť napríklad v kuchyni, či obývačke alebo vo svojej vlastnej izbe.

Málo ľudí je takých kreatívnych a produktívnych ak riešia prácu z domu ako z kancelárie. Práve miestnosť, ktorou je kancelárie, pridáva pocit profesionality a to je priamo úmerné s produktivitou. Takže ak narušíme priestor vyhradený na spánok a oddych a narušíme ho hrami na laptope, bude sa nám ťažko zaspávať. Platí to najmä v dlhodobých prípadoch.

  1. Zelený čaj či káva

Pitie podobných nápojov, či energeťákov sa neodporúča už po tretej hodine poobede. Uvedomme si, že sme si ich pitie a to najmä ráno, osvojili vďaka tomu že nás prebudia, nakopnú do ďalších aktivít. Obsahujú veľa kofeínu. Problémom však je, že na kávu si vytvárame reálnu závislosť podobne ako na alkohol či cigarety. Výhodou kávy je, že je naozaj chutná, nesmrdí a koniec koncov pri správnom užívaní pomáha nášmu organizmu. Po vytvorení závislosti si dáme kávu aj poobede, povieme si prečo nie? No preto, pretože nebudete spať drahá (malo by vám povedať vaše svedomie). Často ho prerušíme práve sŕkaním kávy. Neodporúča sa ani konzumácia čajov, bylinných. Pôsobia takmer rovnako.

  1. Okolie

Nie nemyslíme sociálne okolie ani žiadne iné. Myslíme okolie, ako miestnosť v ktorej spíte. Váš dom, vašu izbu. Ako na vás pôsobí? Ste v nej rada? Páčia sa vám tie závesy od mami? Či naopak ani nie? Zariadenie izby je veľmi dôležité z hľadiska kvality spánku a následného prebudenia. Po prebudení sa necítite len znechutené ale i unavené a ospalé. Môže byť na vine práve nespokojnosť s prostredím. A áno, môžu byť na vine aj závesy od mami.

Predstavili sme vám 5 dôvodov, prečo nie je váš spánok taký kvalitný akoby ste práve chceli. Po ich odstránení vám určite skvalitnia spánok a budete sa cítiť dobre. Kto by sa necítil dobre, ak spraví niečo len pre seba?

4